16 Nisan Salı 2024

ABD Başkanı Donald Trump için 2. kez azil süreci başlatıldı

ABD Başkanı Donald Trump için 2. kez azil süreci başlatıldı

6 Ocak 2021, ABD tarihine "Kanlı gece" olarak geçti. Şiddet olaylarının sorumlusu Amerikan Başkanı Donald Trump olarak gösteriliyor. Demokratların Trump görevden alınsın baskısı sürüyor. Azil sürecini başlatan tasarı Temsilciler Meclisine sunuldu. Cumhuriyetçiler tasarıya karşı çıktı.

 

Temsilciler Meclisi'nde çoğunluğu elinde tutan Demokratlar, ABD Başkanı Donald Trump’ın azil metnini resmi olarak sundu.

ABD'de Başkan Donald Trump destekçilerinin Kongre binası baskını ile başlayan siyasi kriz devam ediyor.

 

ABD Temsilciler Meclisi’ndeki demokratlar, Başkan Donald Trump'ın görevden alınması için azil metnini Meclise resmen sundu.

 

Demokratlar, Trump'ı “ABD hükümetine karşı şiddeti kışkırtmak” ile suçluyor.

 

Bu hafta, ABD’nin 45. Başkanı Donald Trump için kritik. Çünkü demorkatlar, Trump’ın olağan zamanından önce görevi bırakması için kolları sıvadı. Temsilciler Meclisi’ndeki demokratlar, Başkan Yardımcısı Mike Pence’in Amerikan Anayasası’nın 25. maddesini uygulamaya sokması için bir tasarı sundu.

 

Anayasanın 25’inci maddesi, başkan yardımcısının vekâleten başkanın görev ve yetkilerini üzerine almasına olanak tanıyor.

 

Tasarıya Cumhuriyetçiler karşı çıktı. Demokratlar, tasarıyı bugün oylayacaklarını ve kabul edilmesi için salt çoğunluğa sahip olduklarını bildirdi.

 

Söz konusu oylamanın ardından Pence’in talebe yanıt vermesi için 24 saati olacak. Pence’in harekete geçmemesi ya da kabine üyelerinin yarısının 25. Madde için destek vermemesi halinde ise, Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi, Trump’ın görevden azledilmesi için azil sürecini başlatacak.

 

Temsilciler Meclisi Trump’ın azline karar verirse Donald Trump, ABD tarihinde 2 kez azline karar verilen ilk başkan olacak.

 

Metinde ayrıca, ABD'nin seçilen Başkanı Joe Biden'ın kazandığı eyaletlerden Georgia'da Dışişleri Bakanı Brad Raffensperger'den seçimi kendi lehine çevirmek için yeterli oy “bulmasını” istemesi suçlamaları ve “Trump'ın ABD'yi ve hükümet kurumlarının güvenliğini ciddi şekilde tehlikeye attığı ve demokratik sistemin bütünlüğünü tehdit ederek iktidarın barışçıl geçişine müdahale ettiği” ifadeleri yer alıyor.

 

ÇARŞAMBA GÜNÜ OYLANMASI BEKLENİYOR

 

Temsilciler Meclisinin azil metnini çarşamba günü oylayarak kabul etmesi beklenirken, metnin Senato’nun gündemine ise ne zaman geleceği henüz belli değil.

 

Meclis Kurallar Komitesi Başkanı Jim McGovern yaptığı açıklamada, çarşamba günü oylamanın yapılmasını ve Meclisten geçmesini beklediğini aktardı.

 

TRUMP BİR İLK OLDU

 

Trump, hakkında azil sürecinin başlatılmasıyla ABD tarihinde ikinci kez azil süreci başlatılan ilk ABD Başkanı oldu.

 

Geçen yıl Ukrayna'ya baskı yaparak Demokrat rakibi Joe Biden'a iftira atmaya çalıştığı iddiasıyla azil süreci başlatılan Trump'ı o dönemde Senato'daki Cumhuriyetçi yoğunluk korumuştu.

 

ABD tarihinde daha önce 1868'de Andrew Johnson, 1998'de Bill Clinton ve 2020'de Donald Trump azil sürecine girmiş ve görevlerine tutunmayı başarmışlardı.

 

Trump'ın bu ikinci azil süreci ise ABD tarihinde bir ilk oldu. Watergate Skandalı'nın baş aktörü Richard Nixon da azil süreci başlamadan görevinden istifa etmişti.

Yeni Yorum