28 Mayıs Salı 2024

ABD, Çin menşeli TikTok ve WeChat'i yarın itibariyle yasaklıyor

ABD, Çin menşeli TikTok ve WeChat'i yarın itibariyle yasaklıyor

Amerika Birleşik Devletleri Ticaret Bakanlığı, Çin menşeli mesajlaşma uygulaması WeChat ile ByteDance şirketine ait video paylaşım uygulaması TikTok işlemlerinin 20 Eylül pazar gününden itibaren ABD'de yasaklanacağını bildirdi.

 

Ticaret Bakanı Wilbur Ross, kararın, "Çin'in, kötü niyetli olarak ABD vatandaşlarının kişisel verilerini toplamasıyla mücadele etmek" amacıyla getirildiğini bildirdi.

 

Bu tarih itibarıyla adı geçen uygulamaların akıllı telefonlara indirilmesi yasaklanıyor.

 

Washinton yönetiminden daha önce yapılan açıklamada, WeChat'in iletişim amaçlı kullanılmasının ve indirilmesinin yasaklanmayacağını bildirmişti.

 

Ayrıca aplikasyondaki mesajlaşma, yasak nedeniyle doğrudan ya da dolaylı olarak engellenebilse de mesajlaşma için kullanan kişiler cezaya tabi olmayacak.

 

Ticaret Bakanlığı yetkilileri, yasağın pazar günü geç saatlerde yürürlüğe gireceğini ama yine de son sözü Başkan Donald Trump'ın söyleyeceğini vurguladı.

 

"ABD'de 100 milyon TikTok kullanıcısı var"

 

TikTok’un sahibi ByteDance, ABD operasyonları için Oracle ile görüşme halinde.

 

Çinli şirket, Amerikalı firmalarla görüşmelerde, Washington'ın ABD'li kullanıcıların veri güvenliğiyle ilgili endişeleri gidermek amacıyla TikTok Global'i oluşturmak için tekliflerde bulunuyor. Ancak sonuç alınabilmiş değil.

 

Reuters'ın haberine göre bakanlık yetkilileri, TikTok'un ABD'deki faaliyetlerinin 12 Kasım'a kadar devam edeceğini kaydetti.

 

Bu da BytDance'a, bu süreye kadar herhangi bir firma ile anlaşabilmek için ek süre imkanı anlamına geliyor.

Yeni Yorum