28 Eylül Çarşamba 2022

ABD'den Afganistan açıklaması: “Havalimanının sivil kısmının açılması için Türk ve Katarlı ortaklarımız ile çalışıyoruz”

ABD'den Afganistan açıklaması: “Havalimanının sivil kısmının açılması için Türk ve Katarlı ortaklarımız ile çalışıyoruz”

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, Afganistan'dan tahliye edilenlerin yüzde 77'sinin Özel Göçmen Vizesine başvurmaya hak kazanan Afganlar olduğunu açıkladı. Pskai, havalimanının sivil kısmının açılması için Türk ve Katarlı ortaklarımız ile çalışıyoruz' değerlendirmesinde bulundu.

 

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, Afganistan'dan tahliye edilen yaklaşık 120 bin kişiden yüzde 77'sinin Özel Göçmen Vizesine başvurmaya hak kazanan Afganlar olduğunu açıkladı.

 

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, Beyaz Saray'da düzenlediği günlük basın toplantısında, Afganistan'daki son gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

 

Afganistan'da hala tahliye edilemeyen kişiler için girişimlerini sürdürdüklerini belirten Psaki, "Tahliye edilenlerden yüzde 77'si, Özel Göçmen Vizesi (SIV) almaya hak kazanan Afganlardı" ifadesini kullandı.

 

KABİL HAVALİMANI İÇİN TÜRKİYE VE KATAR VURGUSU

 

Psaki, çok konuşmamış olsalar da Afganistan'daki tahliyelerde uçaklardan başka yollara da başvurduklarına işaret ederek, bazı durumlarda helikopterlerle insan taşıdıklarını ancak güvenlik gerekçesiyle bunları açıklamadıklarını söyledi.

Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı'nın tahliyeler için tekrar işletmeye açılması yönünde çalışmalarını sürdürdüklerinin altını çizen Psaki, "Havalimanının tekrar faaliyete geçmesi için çalışıyoruz, havalimanının sivil kısmının açılması için Türk ve Katarlı ortaklarımız ile çalışıyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Yeni Yorum