07 Ekim Cuma 2022

ABD personelileri, Afganların pasaportlarını imha etti!

ABD personelileri, Afganların pasaportlarını imha etti!

CNN'in haberine göre, ABD personeli bazı Afganların pasaportlarını parçalayarak imha etti. Pasaportsuz kalmanın ülkeden kaçmaya çalışan Afganlar için büyük sorun teşkil ettiği vurgulandı.

 

ABD Temsilciler Meclisi üyesi Andy Kim'in Afganistan'dan tahliye konusunda yardım talep eden kişilerle paylaştığı bir güncellemeye göre, ABD personeli Kabil'deki ABD Büyükelçiliği'ndeki tüm hassas malzemelerinden kurtulurken bazı Afganların pasaportlarını imha etti.

 

CNN'in haberine göre pasaportların neden imha edildiği belli değil ancak diplomatlar, belgelerin Afganları hedef alabilecek Taliban üyelerinin eline geçmesinin tehlikeli olacağı için böyle bir karar alındığı görüşünde.

 

Pasaport sahibi olmamak, çaresizce ve acilen ülkeden çıkmaya çalışan Afganlar için büyük sorunlar yaratıyor.

 

Parlamenter Tom Malinowski, ABD'nin pasaportları yakılan Afganların kimliklerini doğrulamanın yollarını bulması gerektiğini söyledi.

 

'HİÇBİR AFGAN HAVAALANINA BELGELERİYLE GİTMEK İSTEMEYECEK'

 

Malinowski, CNN'e verdiği demeçte, "Pasaportsuz insanların kimliklerini, örneğin telefon numaraları gibi başka şekillerde inceleyip anlamamız gerekecek. Çoğu durumda iletişim bilgilerini ve telefon numaralarını biliyoruz ve bu şekilde onları tanımlamamız gerekecek. Havaalanına gitmeye cesaret eden hiçbir Afgan, oraya kimlik belgeleriyle gitmek istemeyecektir" dedi.

 

ABD, Kabil'deki tamamen boşaltılan ABD Büyükelçiliğini korumuyor ancak Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ned Price'a göre bölgenin güvenliği yüksek.

 

ABD Dışişleri Bakanlığı, pasaportların imhasıyla ilgili yorum talebine yanıt vermedi.

Yeni Yorum