20 Mayıs Pazartesi 2024

Af Örgütü'nden Kaşıkçı kararına tepki: Bu karar sorumluları örtme hamlesidir

Af Örgütü'nden Kaşıkçı kararına tepki: Bu karar sorumluları örtme hamlesidir

Suudi Arabistan’da mahkemenin, gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğu’nda öldürülmesiyle ilgili olarak beş kişiyi ölüm cezasına, üç kişiyi ise hapis cezasına mahkum etmesinin ardından Uluslararası Af Örgütü bir açıklama yayınladı.

Uluslararası Af Örgütü Orta Doğu Araştırma Direktörü Lynn Maalouf şunları söyledi:

 

“Cemal Kaşıkçı ve yakınları için ne adaleti sağlayan ne de hakikati ortaya çıkaran bu karar sorumluları örtbas etme hamlesidir. Dava kamuoyuna ve bağımsız gözlemcilere kapalı bir şekilde görüldü ve soruşturmanın nasıl ilerlediğine ilişkin hiçbir bilgi verilmedi.”

 

“Bugünkü karar, Suudi yetkililerin bu feci suçtaki sorumluluğunu veya Cemal Kaşıkçı’nın naaşının nerede olduğunu açıklığa kavuşturmuyor.”

Maalouf, sözlerini şöyle sonlandırdı:

 

“Suudi Arabistan mahkemeleri, yargılanan kişilerin avukata erişimlerini devamlı engelliyor ve hiçbir şekilde adil olmayan yargılamalar sonucunda insanları ölüm cezasına mahkum ediyor.

 

Suudi yetkililerin şeffaflıktan yoksun olduğu ve yargının bağımsız olmadığı düşünülürse, ancak uluslararası bağımsız ve tarafsız bir soruşturma Cemal Kaşıkçı için adaleti sağlayabilir.”

 

 

Yeni Yorum