29 Şubat Perşembe 2024

Al Jazeera duyurdu: İsrail'e karşı İran füzeleri devrede!

Al Jazeera duyurdu: İsrail'e karşı İran füzeleri devrede!

Filistinliler'e saldırı emrini veren ve onlarca insanın ölümüne yol açan İsrail Başbakanı Netanyahu'dan, kan donduran tehditler geldi. Af Örgütü, İsrail'e karşı zehir zemberek bir açıklama yayınladı. İsrail'in kalleş saldırıları sonrasında İran'ın 'SH85' tipi füzelerinin devreye girdiğini ise Al Jazeera 'acil' koduyla duyurdu. İsrail ordusu, sivillerin olduğu 12 katlı Hanadi Kulesi'ni hava saldırısıyla yerle bir etti. Son günlerdeki saldırılar arasında en şiddetlisi bu sabah yaşandı. BM'den ise 'topyekün savaş' uyarısı yapıldı.

 

Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, Gazze'nin İsrail tarafından vurulmasının ardından Tel Aviv'i hedef alan saldırılarda ilk kez İran'ın 'SH85' tipi füzelerinin kullanıldığını açıkladı.

 

Al Jazeera muhabiri, Gazze Şeridi'nden fırlatılan yaklaşık 200 füzenin Tel Aviv ve banliyölerini hedef aldığının tahmin edildiğini açıkladı.

 

SH85 tipi füzelere ait olduğu iddia edilen görüntüler sosyal medyada paylaşıldı. Reuters ve AP de Tel Aviv'i hedef alan füzelerin fotoğraflarını servis etti.

 

İsrail savaş uçakları, sabahın erken saatlerinde, Gazze'deki Filistin direniş güçlerine ait güvenlik merkezleri ve polis karargahlarına şiddetli saldırılar düzenledi. Son günlerdeki saldırılar arasında en şiddetlisinin bu sabah yaşandığı belirtilirken sonuçlarına ilişkin henüz bir bilgi edinilemedi. Ancak İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, İsrail'in yoğun saldırılarının kentteki tüm polis merkezi ve karargahlarını hedef aldığı kaydedildi.

Yeni Yorum