19 Haziran Çarşamba 2024

Avrupa Parlamentosu seçimlerinin ardından Müslümanları ve Türkleri 'sıkıntılı bir süreç' bekliyor

Avrupa Parlamentosu seçimlerinin ardından Müslümanları ve Türkleri 'sıkıntılı bir süreç' bekliyor

Avrupa Parlamentosu seçimlerinde aşırı sağın yükselişi büyük rahatsızlık yarattı. Bu gelişmenin Türk ve Müslümanlar için olumsuz sonuçlar doğurabileceği ifade edildi. İşte haberin detayları...

 

Uluslararası Demokratlar Birliği (UID) 6. Dönem Genel Başkanı Bülent Bilgi, Avrupa Parlamentosu'nda (AP) seçim sonuçlarında aşırı sağ partilerin yükselişinin Türk ve Müslümanlar için olumsuz sonuçlar doğurabileceğini söyledi.Uluslararası Demokratlar Birliği (UID) 6. Dönem Genel Başkanı Bülent Bilgi, Avrupa Parlamentosu'nda (AP) seçim sonuçlarında aşırı sağ partilerin yükselişinin Türk ve Müslümanlar için olumsuz sonuçlar doğurabileceğini söyledi.

 

"MÜSLÜMAN VE TÜRK TOPLUMUNU ÇOK SIKINTILI SÜREÇLER BEKLİYOR"

 

Bilgi, "Artık Avrupa'nın pre-faşist dönemden faşist döneme girdiğini net bir şekilde söyleyebiliriz. Sadece bu ülkelerin siyasi perspektifinden bakmamak lazım. Burada bulunan Müslüman ve Türk toplumunu çok sıkıntılı süreçler bekliyor." ifadelerini kullandı.

 

"KENDİ MEDENİYETLERİNİN TEHLİKEYE GİRDİĞİNİ DÜŞÜNÜYORLAR"

 

Yaklaşık 60 yıl önce Avrupa'ya göç etmiş toplulukların siyasi ve hukuki anlamda kendisini savunabildiğini fakat yeni göçmenlerin bu durumda olmadığını ifade eden Bilgi, Avrupa'ya üç farklı bölgeden mülteci akımı olduğunu vurguladı ve şunları kaydetti:

 

"Afrika'dan, Orta Doğu'dan ve Orta Asya'dan gelenler olmak üzere üç farklı mülteci akımı var. Bu insanlar genellikle Müslümanlar. Bu durum Avrupalıları ciddi anlamda endişeye sevk ediyor ve kendi medeniyetlerinin tehlikeye girdiğini düşünüyorlar."

 

"REÇETE ÇOK AÇIK VE NET"

 

Türklerin siyasi anlamda daha aktif olması gerektiğini vurgulayan Bilgi, Almanya'da 299 seçim bölgesinin en az 35'inde karar verici seçmen olduklarının altını çizerek sözlerini şu şekilde sürdürdü:

 

"Reçete çok açık ve net. Yerelden bu işe başlamamız lazım, Belediye meclislerine girmemiz gerekiyor. Siz belediye meclislerinde gücünüzü ortaya koyduğunuz zaman zaten ana akım partileri kapınızı çalacaktır. Özellikle Batı Avrupa ülkelerinde etnisite üzerinden siyaset yapmanın doğru olmadığı, ana akım partilerine girmemiz gerektiği görüşündeyim."

 

- "AVRUPA GENELİNDE AŞIRI SAĞCI PARTİLER YÜKSELİŞTE"

 

Bilgi, Avrupa genelinde, özellikle Almanya ve Fransa'da aşırı sağcı partilerin yükselişte olduğunu dile getirerek, "Aşırı sağın yükselişini tehlikeli bularak hukukla terbiye etmek istediler. 

 

Almanya'da AfD'nin liste başı adayı Maximilian Krah'a başlatılan hukuki süreç, AfD'ye sempati duyan kitleyi mağdur ettiklerine dair algı oluşturdu. Bu hukuk sopası, aşırı sağın yükselmesinde katalizör görevi yaptı. Dolayısıyla AfD'nin Almanya'da ikinci parti olması şaşırtıcı değil." değerlendirmesinde bulundu.

 

"ARTIK SİYASET SOL SAĞ KAVRAMLARI ÜZERİNDEN İŞLEMİYOR"

 

Bilgi, AfD'nin özellikle Doğu Almanya eyaletlerinde güçlü olduğuna işaret ederek, "Burada aslında bir paradoks var. Eski Doğu Alman toprakları sol cenaha bağlı bir yapıydı. Artık siyaset sol sağ kavramları üzerinden işlemiyor. Milli egemen ve küreselciler arasındaki mücadeleyi görüyoruz." dedi.

 

"NAZİLERE OY VERMEYELİM GÖRÜŞÜ HAKİM"

 

Bilgin, Batı Almanya'da AfD'ye oy verilmeme sebeplerine ilişkin, sözlerine şöyle devam etti:

"Batı Almanya'da AfD'ye imajdan dolayı oy verilmediği düşünüyorum. AfD'ye oy verirsek Nazi olarak görünür müyüz diye düşünüyorlar. Hristiyan Demokratlar arzu ettiğimiz kadar radikal değil ama en azından Nazilere oy vermeyelim görüşü hakim diyebilirim."

 

- "FRANSA'DA AŞIRI SAĞCILAR AÇIK ARA FARKLA ÖNDE"

 

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un, AP seçimlerinde ülkesinde aşırı sağın açık farkla ilk sırada çıkması üzerine parlamentoyu feshederek erken genel seçim kararı aldığını hatırlatan Bilgi, sözlerine şöyle devam etti:

 

"Fransa'ya baktığımız zaman hezimeti görüyoruz. Bu negatif havayla kısa bir süre erken seçime gidilmesi riskli bir karar. Fransızların vereceği karar sadece Fransa'yı değil tüm Avrupa Birliği'ni (AB) etkileyecek. Fransız halkı bu eğilimi devam ettirip aşırı sağcılara oy verirse Fransa'yı ciddi türbülanslar bekliyor."

 

"AŞIRI SAĞCILARIN PARLAMENTONUN YÜZDE 60'INI ALACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM"

 

Bilgi, "Macron AP seçimlerinin şokunu yaşayan insanlardan istifade ederek farklı yöne oy vermelerini umuyor ama bu ciddi bir kumar. Riske girerek attığı bu adım başarılı da olabilir, başarısız da. Şahsıma sorarsanız başarılı olamayacağı kanaatindeyim. Aşırı sağcıların parlamentonun yüzde 60'ını alacağını düşünüyorum." yorumunda bulundu.

 

İTALYA'DA AŞIRI SAĞIN YÜKSELİŞİ

 

Belçika Başbakanı Alexander de Croo'nun, ülkesindeki genel seçimde partisi Flaman Open Vld'nin başarısızlığından duyduğu üzüntüyü dile getirerek, istifa edeceğini bildirdiğine değinen Bilgi, İtalya'da Başbakan Giorgia Meloni'nin aşırı sağcı partisinin, AP seçimlerinden de birinci parti çıkarak büyük bir başarı elde ettiğini hatırlattı. Fransa'da hükümete ders vermek adına halkın farklı tasarrufta bulunulduğu yorumunun doğru olmadığını belirten Bilgi, İtalya'da hükümette olan Başbakan Meloni'nin aşırı sağ partisinin kazandığı örneğini vererek sözlerini tamamladı.

Yeni Yorum