19 Temmuz Cuma 2024

Bakan Çavuşoğlu'ndan İsveç hükümetine tepki: Üyelik sürecine mayınlar döşüyor bu eylemler!

Bakan Çavuşoğlu'ndan İsveç hükümetine tepki: Üyelik sürecine mayınlar döşüyor bu eylemler!

Bakan Çavuşoğlu İsveç'in NATO üyeliği ile ilgili açıklamada bulundu. "Fikir özgürlüğü diyorlar, yok öyle bir şey" diyen Çavuşoğlu, "İsveç'in, "NATO'ya üye olmak istiyor mu, istemiyor mu?" karar vermesi lazım. Üyelik sürecine mayınlar döşüyor bu eylemler." ifadelerini kullandı.

 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Sırbistan Başbakan Birinci Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Ivica Dacic ile düzenlediği ortak basın toplantısında konuştu.

 

Mevlüt Çavuşoğlu, İsveç'teki provokatif eylemlere ilişkin, "Eylemlerin bir amacı İsveç'in NATO üyeliğini engelleme" açıklamasında bulundu. 

 

Kur'an-ı Kerim yakılmasına ilişkin Çavuşoğlu, "İsveç hükümeti bu alçak eyleme izin vererek bu suça ortak olmuştur. NATO'ya üye olmak istiyor mu, istemiyor mu?" karar vermesi lazım. Üyelik sürecine mayınlar döşüyor bu eylemler." dedi.

 

SIRBİSTAN'DAN İSVEÇ'E TEPKİ: BÜYÜK BİR TRAJEDİ

 

Sırbistan Dışişleri Bakanı Dacic de, İsveç'te Kur'an-ı Kerim yakılmasına ilişkin, "Batı'nın bir parçası olan bir ülkede böyle bir olayın olmasına inanamıyorum. Bu büyük bir trajedi" açıklamasında bulundu.

 

TÜRKİYE'DEN İSRAİL'E UYARI: PROVOKASYONLARDAN VAZGEÇİN! 

 

Çavuşoğlu, Cenin baskınına şehit olan 9 kişiye ilişkin de, "İsrail hükümetinden bu tür saldırı ve provokasyonlardan vazgeçmesini istiyoruz. Ölen kardeşlerimiz için başsağlığı dileklerimi iletmek istiyorum" ifadelerini kullandı.

 

MİKE POMPEO'NUN İDDİALARINA YANIT!

 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Mike Pompeo bu kitabı sanırım başkanlık adaylığında ya da adaylığının kampanyasını başlatmak için yazmıştır. Bahsettiğiniz iddialarla ilgili gerçek dışı bilgiler var. Diplomatik bir dille söylüyorum. Siz buna ‘yalan’ da diyebilirsiniz. Abartı ve çifte standart var" dedi.

Yeni Yorum