05 Temmuz Salı 2022

Biden'dan Rusya'ya gözdağı: Ukrayna'yı işgal ederse Kuzey Akım 2 artık olmayacak

Biden'dan Rusya'ya gözdağı: Ukrayna'yı işgal ederse Kuzey Akım 2 artık olmayacak

Dünya liderleri Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etme ihtimalinin her geçen gün yükselmesiyle bölgede artan tansiyonu düşürmek üzere bir araya geldi. Almanya Başbakan Olaf Scholz, ABD'nin başkenti Washington'da Başkan Joe Biden'ın konuğu oldu. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da Rus lider Vladimir Putin ile Rusya'nın başkenti Moskova'da bir araya geldi. Biden, Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesi halinde Kuzey Akım 2 projesini iptal edeceğini belirtti. Biden, "Rusya işgal ederse, bu tanklarının ve askerlerinin bir kez daha Ukrayna sınırını geçmesi anlamına gelir, o zaman Kuzey Akım 2 projesi olmayacak. Onu sona erdireceğiz" dedi.

 

Alman Şansölye Scholz ile ortak basın toplantısında konuşan Biden, iki lider arasındaki görüşmenin "çok yapıcı" geçtiğini belirtirken, gündemlerinin birinci maddesinin Rusya'yı Ukrayna'ya yönelik tehditlerden caydırmaya yönelik tartışmalar olduğunu aktardı.

 

ABD Başkanı Biden, Rusya ile iyi niyetle kritik görüşmeleri sürdürmeye devam edeceklerini belirtirken, "Fakat Rusya Ukrayna'yı işgal etmeyi tercih ederse, biz ortak olarak hazırız, tüm NATO hazır" ifadelerini kullandı.

 

Biden, "Rusya, Ukrayna'yı işgal ederse, bu tankların ve askerlerin Ukrayna sınırını geçmesi anlamına geliyor, Kuzey Akım 2 artık olmayacak, son vereceğiz." dedi.

 

"SESSİZ KALAMAYIZ"

 

Scholz ise içinde bulunulan durumun güçlüğüne dikkat çekerken, "Ukrayna'ya karşı askeri bir tehdit var. Buna sessiz kalamayız. Ukrayna sınırında bir sürü asker görüyoruz ve bu Avrupa güvenliğine ciddi tehdit teşkil ediyor. Bu nedenle de birlikte hareket etmek önemli ve ne gerekiyorsa birlikte yapacağız" ifadelerini kullandı.

 

KUZEY AKIM 2 PROJESİ

 

Kuzey Akım 2 gaz boru hattı, Rus gazını Baltık Denizi kıyısından başlayarak deniz boyunca Avrupa'ya taşımayı hedefliyor. ABD bu boru hattını Avrupa'nın enerji güvenliği açısından risk olarak görüyor ve ABD'nin Doğu Avrupa'daki Ukrayna ve diğer müttefiklerini ekonomik olarak zora sokacağını savunuyordu. Daha sonra Merkel ve Biden, Kuzey Akım 2 boru hattı projesi için anlaşmaya varmıştı.

Yeni Yorum