29 Şubat Perşembe 2024

Bu da yalan çıktı: Biz hiç Nutuk görmedik

Bu da yalan çıktı: Biz hiç Nutuk görmedik

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Suriye’deki Türkmenlere Mustafa Kemal’in Arapça Nutuk’unu gönderdik” iddiası yalanlandı.

 

Türkmenler, “CHP’den bir miktar koli geldi ama Nutuk falan görmedik” diye tepki gösterdi. Türkmen komutan Ahmet Arnavut, “CHP’den bir çöp bile görmedik” dedi. Kerkük’ün Sesi gazetesinden Güngör Yavuzaslan da “Biz Türküz, bize niye Arapça göndermişler anlamadık. Ancak paketlerde Arapça Nutuk yoktu” diye konuştu.

 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ‘Nutuk’ iddiasına Türkmenlerden hem yalanlama, hem eleştiri geldi. Suriyeli Türkmenler CHP’den bir çöp bile almadıklarını ifade ederken, Iraklı Türkmenler de “CHP’den bir miktar erzak kolisi geldi ama Nutuk filan görmedik” ifadelerini kullandı.

 

BAHÇELİ’YE CEVAP VERMİŞTİ

 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada MHP lideri Devlet Bahçeli'nin kendisine yönelik milliyetçilik eleştirilerine cevap vermişti. Kılıçdaroğlu “Sayın Bahçeli bilsin. Iraklı Türkmenlere kim yardım yaptı, biliyor musunuz? Biz yaptık. Ama bunun reklamını yapmadık. Suriye'deki Türkmenlere Mustafa Kemal'in Arapça Nutuk'unu gönderen biziz. Sen ne diyorsun kardeşim? Bizim işimiz reklam değil” ifadelerini kullanmıştı.

 

BİZİ TERÖRİST İLAN ETTİ

 

Kılıçdaroğlu’nun iddialarını Suriye ve Irak’taki Türkmenlere sorduk. Suriye’deki Türkmenler iddiaya hem yalanladı, hem de tepki gösterdi. Suriye’deki Türkmen komutanlardan Ahmet Arnavut, “CHP’den bir çöp bile görmedik” dedi. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun kendilerinin de içinde olduğu Özgür Suriye Ordusu’nu (ÖSO) terörist ilan ettiğini aktaran Ahmet Arnavut, “Onlar bize zulüm eden Esed rejimini destekledi. Ne Arapça, ne Türkçe Nutuk, ne de bir yardım gördük. Bize gelen silahlara bile teröristlere gidiyor diyerek itiraz ettiler. Biz CHP’den ziyandan başka şey görmedik, bizi kullanmasılar” dedi. “Sizin haberiniz olmadan yardım yapılmış olamaz mı?” sorumuza ise Arnavut şu cevabı verdi: “Bölgeye bir iğne bile girse haberimiz olur. Bizim halkımızın çoğu zaten ümmi, okuma yazma bilmez. Öyle bir şey yok.”

 

Kaynak: Yeni Şafak

Yeni Yorum