24 Temmuz Çarşamba 2024

Çavuşoğlu'ndan Pompeo'nun kitabındaki iddialar hakkında açıklama: Abartı var, çifte standart var!

Çavuşoğlu'ndan Pompeo'nun kitabındaki iddialar hakkında açıklama: Abartı var, çifte standart var!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Pompeo'nun kitabındaki iddialar hakkında açıklamada bulundu. Çavuşoğlu, "Abartı var, çifte standart var. Bugün DEAŞ'a karşı göğüs göğse mücadele eden tek NATO ordusu Türkiye'nin." dedi.

 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Tayland Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Don Pramudwinai ile ortak basın açıklaması yaptı.

Çavuşoğlu'nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle: 

 

POMPEO'NUN KİTABINDAKİ İDDİALAR

 

"Abartı var, çifte standart var. 

Bugün DEAŞ'a karşı göğüs göğse mücadele eden tek NATO ordusu Türkiye'nin."

 

"ERDOĞAN İLE PENCE GÖRÜŞÜRKEN ODAYA GİRMEK İSTEDİ, KENDİSİNİ UYARDIM"

 

Ortak açıklamanın hükümlerini de yerine getirmediler. Dürüst olmadıklarını da gösterdiler. Her ziyarette baş başa görüşmeler olabilir. Cumhurbaşkanımızla Pence arasında da baş başa görüşme gerçekleştirildi. Biz de Pompeo ile başka odada beklerken, Pompeo sürenin uzamasından rahatsız oldu. İçeri gidelim diye talepte bulundu. Ben de kendisine birisi Başkan, birisi Başkan yardımcısı adap gereği liderler içeri çağırmadan gitmenin doğru olmadığını söyledim, kendisini uyardım. Şimdi rahatsızlığını anlıyoruz.

 

"DARBE GİRİŞİMİNİ DESTEKLEDİ, RAHATSIZLIĞININ SEBEBİ DE BU"

 

İğrenç dediği görüntülerin olduğu gece FETÖ 251 vatandaşımızı öldürdü. Kendisi de darbe girişimini desteklemiştir. Videodan rahatsız olmasının sebebi de budur. Çünkü o görüntüler darbenin nasıl başladığını ve Türk milletinin darbeyi nasıl yendiğini gösteriyor.

 

"GÖRÜŞMEK İSTEYEN GELİR, BEN AYAĞINA GİTMEM DEDİM"

 

Patrikhaneyle ilgili ziyaretinde patrik orada, cemaatler, vakıflar orada. Türkiye hiçbirisini tehdit etmez. Yunanistan'da Batı Trakya Türklerinin hakkının gasp edilmesi gibi bir durum yok. Patriğe herhangi bir tehditte bulunmamız bizim mümkün değil. Kendisine de her türlü desteği veriyoruz. Yalnız bu ziyareti İstanbul'a yapmak istediğini, benimle de orada görüşmek istediğini söyledi. Benim de cevabım net. Benimle görüşmek isteyen Ankara'ya gelir, ben onun ayağına gitmem dedim. Olay bundan ibaret. Kitapta yazan unsurların çoğu gerçek dışı."

Yeni Yorum