21 Mart Salı 2023

“Çin’de 250 bin dolara Türk vatandaşlığı satılıyor” yalanı

“Çin’de 250 bin dolara Türk vatandaşlığı satılıyor” yalanı

‘Serbestiyet’ isimli haber sitesi tarafından ortaya atılan “Çin’de 250 bin dolara Türk vatandaşlığı satılıyor” temalı video yalan haber çıktı.

 

Serbestiyet adlı internet sitesinde yapılan bir yalan haber muhalif medya tarafından araştırılmadan servis edildi.

 

Haberde Çince yayınlanan bir video ile “Çin’de, 250 bin dolarlık Türk vatandaşlığı reklamları yapılıyor. Böylece ABD’ye ve diğer Batılı ülkelere kolayca gidilebileceği vurgulanan reklamlarda “gayrimenkul satın alırsanız tüm aile üyelerinize pasaport hediye deniliyor” ifadeleri kullanıldı.

YALAN HABER HIZLI YAYILDI

 

Serbestiyet tarafından yapılan yalan haber muhalif medya ve Twitter kullanıcıları tarafından kısa sürede her platformda paylaşıldı. 

 

Ancak söz konusu videoda iddia edilen ifadelerin kullanılmadığı, videonun Çin’deki  “HuaHuiVisa” isimli göçmenlik danışmanlık firmasına ait olduğu anlaşıldı.

 

VİDEODA İDDİA EDİLEN İFADELER YOK

 

Firmanın Douyin hesabı ve hesabın paylaştığı videolar incelendiğinde, videoların sunumunu yapan kadının 20’den fazla ülkenin ‘göçmenlik pasaportu kazanma‘ ile ilgili bilgilendirme yaptığı anlaşılıyor.

 

Ayrıca videoda “Türk vatandaşlığı kazanma hakkı” ya da “pasaport satışı”ndan bahsedilmiyor.

 

AYNI YALAN GEÇEN SENE DE KULLANILMIŞ

 

Haberciliğin temel kuralı olan “araştırma”yı ve “doğrulama”yı sırf ideolojileri yüzünden önemseyen muhalif medyanın yalanını geçtiğimiz yıl “Doğrula” platformu da çürütmüştü.

Yeni Yorum