28 Mayıs Pazar 2023

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşurken dolu olan koltuklar Macron konuşurken boş kaldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşurken dolu olan koltuklar Macron konuşurken boş kaldı

77. BM Genel Kurulu'nda Cumhurbaşkanı Erdoğan hitap ederken dolu olan koltuklar, Fransa Cumhurbaşkanı Macron konuşurken boş kaldı.

 

ABD'nin New York kentinde gerçekleşen Birleşmiş Milletler (BM) 77. Genel Kurulunda 20 Eylül'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da konuşma yapmıştı.

Erdoğan'ın konuşması sırasında salonun doluluğu dikkat çekerken, aynı gün içerisinde Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un konuşma yaptığı sıra koltukların boş kaldığı dikkatlerden kaçmadı. bu durum Fransa'da hiç hoş karşılanmadı, Fransa basını boş koltuklar tartışmalara yol açtı.

 

"FRANSA CAZİBESİNİ KAYBETTİ"

 

Macron'un, kürsüde zaman zaman ses tonunu yükselttiği konuşması Afrika'da tepki çekerken salonun büyük oranda boş kalması sosyal medyada gündem oldu. Twitter kullanıcıları, Macron'un konuşma yaptığı sırada salonun büyük oranda boş kaldığını ortaya koyan farklı görüntüleri sık sık paylaşılarak "Fransa'nın cazibesini kaybettiği" yorumlarını yaptı.

"ÜLKELERİN DÖRTTE ÜÇÜ YOKTU"

 

Fransız siyasetçi François Asselineau, Twitter hesabından, Macron korkunç şekilde aşağılandı. Konuşması sırasında ülkelerin dörtte üçü yoktu." ifadesini kullanarak BM Genel Kurulunda, en güçlü ve kendini dinletebilen liderlerin konuşması sırasında salonun dolup taştığını belirtti.

 

KAFETERYAYA VEYA SİGARAYA İÇMEYE GİTTİLER

 

Delegasyonların dörtte üçü kafeteryada dinlenmeyi ya da sigara içmeyi Macron'u dinlemeye tercih ettiğini belirten Asselineau, Fransız medyasının parlatma çabasına rağmen Macron'un dikkate alınmadığını ve Fransa'yı dünyanın gözünde küçülttüğünü savundu.

 

"FRANSA'NIN İMAJININ DÜŞTÜĞÜ NET BİR ŞEKİLDE GÖRÜLÜYOR"

 

Fransız aşırı sağcı siyasetçi Eric Laqua da Macron'un kürsüde ellerini kaldırdığı görüntü ile büyük ölçüde boş kalan salonun fotoğrafını yan yana paylaşarak, Macron'un BM kürsüsünde Fransa'nın konumunun düşüşüyle karşı karşıya kaldığı değerlendirmesini yaptı.

 

"BOŞ BİR SALONA BOŞ BİR KONUŞMA"

 

Bir Twitter kullanıcısı da Macron'un kürsüdeki hareketli haline, jest ve mimiklerine dikkati çekerek "boş bir salona boş bir konuşma" ifadesini kullandı. Duval Philippe ismindeki kullanıcı da "BM'deki bu görüntü, Macron geldiğinden bu yana Fransa'nın imajının düştüğünü net bir şekilde gösteriyor. Kendini beğenmişliği, küçümseyici tavrı bizi dünyadan izole etti." yorumunu yaparak Fransız medyasının Macron'a abartılı övgüsünü eleştirdi.

 

Bu yorumların yanı sıra birçok Twitter kullanıcısı da Macron'un Fransa adına çok güzel bir konuşma yaptığını savundu.

 

Diğer yandan, Fransız BFMTV televizyon kanalının yayımladığı görüntülerde Macron'un BM kürsüsündeki konuşması esnasında koltukların büyük ölçüde boş kaldığı dikkati çekti.

Yeni Yorum