17 Temmuz Çarşamba 2024

Diplomatik kaynaklar: Konsolosluk kapatmak terör gündemine hizmet eder. Konuya ilişkin tepkimiz aktarıldı

Diplomatik kaynaklar: Konsolosluk kapatmak terör gündemine hizmet eder. Konuya ilişkin tepkimiz aktarıldı

Türkiye'de terör eylemi tehdidi bahanesiyle konsolosluklarının çalışmalarına ara veren ülkelerin de aralarında olduğu 9 ülkenin büyükelçisi Dışişleri Bakanlığına çağrıldı. Diplomatik kaynaklar, söz konusu ülkelerin bu kararına ilişkin, 'Konsolosluk kapatmak terör gündemine hizmet eder. Konuya ilişkin tepkimiz aktarıldı.' dedi.

 

Türkiye'de terör eylemi tehdidi bahanesiyle konsolosluklarının çalışmalarına ara veren ülkelerin de aralarında olduğu 9 ülkenin Ankara büyükelçisinin Dışişleri Bakanlığına çağrıldığı bildirildi.

 

Diplomatik kaynaklar, terör eylemi tehdidi bahanesiyle konsolosluklarının çalışmalarına ara veren ülkelerin de aralarında olduğu 9 ülkenin Ankara büyükelçisinin Dışişleri Bakanlığına çağrıldığını belirtti.

 

Türkiye'de terör eylemi tehdidi bahanesiyle bazı ülkeler, konsolosluklarının çalışmalarına ara verme kararı almıştı.

 

DİPLOMATİK KAYNAKLARDAN AÇIKLAMA

 

Diplomatik kaynaklar: Konsolosluk kapatmak terör gündemine hizmet eder. Konuya ilişkin tepkimiz aktarıldı. Ülkemizdeki bazı diplomatik ve konsüler temsilciliklerini geçici olarak kapatan ABD, Hollanda, İsviçre, İsveç, İngiltere, Almanya, Belçika, Fransa ve İtalya'nın Ankara Büyükelçileri ve temsilcileri bugün bakanlığımıza çağırılmıştır.

 

"TÜRKİYE'YE KARŞI PSİKOLOJİK HARP YÜRÜTÜLMEKTEDİR"

 

Türkiye'ye karşı psikolojik bir harp yürütüldüğünü dile getiren İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, konuya ilişkin açıklamasında şunları kaydetmişti:

 

"Türkiye'de yaklaşık üç dört gündür bir DEAŞ hadisesi üzerinden büyükelçiliklerin ve aynı zamanda bazı ibadet alanlarının tehlike altında olduğunu ortaya koyarak, bir kuruma ilettiği bir istihbari notla, diğer büyükelçiliklere de 'Biz kapatıyoruz siz de kapatın' telkininde bulunarak 60 milyon turist hedefimizi koyduğumuz bir günde, 51,5 milyon turistin geldiğini, 46 milyar dolar turizm geliri elde ettiğimizi açıkladığımız bir günde Türkiye'de yeni bir psikolojik harp başlatmanın eşiğinde olmuşlardır. Bu çok açık ve nettir."

 

Yeni Yorum