02 Mart Cumartesi 2024

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’ndan AB ziyaretindeki protokol tartışmalarına ilişkin açıklama: Görüşmede uygulanan protokolde AB tarafının talepleri ve telkinleri karşılanmıştır

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’ndan AB ziyaretindeki protokol tartışmalarına ilişkin açıklama: Görüşmede uygulanan protokolde AB tarafının talepleri ve telkinleri karşılanmıştır

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kuveyt Bakanı Şeyh Dr. Ahmed Nasır El-Muhammed El-Sabah ile ortak basın toplantısı düzenledi. Bakan Çavuşoğlu, AB'nin Türkiye ziyaretindeki uygulanan protokol tartışmasına ilişkin "Görüşmede uygulanan protokolde AB tarafının talepleri ve telkinleri karşılanmıştır" dedi.

 

İşte Bakan Çavuşoğlu'nun açıklamaları:

 

Arkadaşlarımız teknik düzeyde istişarelerini devam ettiriyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın Sayın Merkel'le, Sayın Macron'la gerçekleştirdirdiği görüşmeler malumunuz. Görüşmelerde her iki taraf da açık bir şekilde beklentilerini ifade ettiler. Bizim ve AB tarafının yaptığı açıklamalarda bu görülüyor. Biz, AB'den beklentilerimizi dile getirdik, artık somut adımlar atılması gerektiğini söyledik.

 

PROTOKOL TARTIŞMASI

 

Protokol konusuna gelecek olursak... Çok haksız ithamlar da var. Türkiye köklü bir devlettir, Türkiye ilk defa bir misafir ağırlamıyor.

 

"AB TARAFININ TALEPLERİ DOĞRULTUSUNDA OTURMA DÜZENİ PLANLANMIŞTIR"

 

Türkiye'de yapılan görüşmelerde uyguladığı protokol Türk misafirperverliğiyle uygulanır. Bu ziyarette de böyle oldu. Cumhurbaşkanımızın makamında yapılan görüşmede uygulanan protokolde AB tarafının talepleri karşılanmıştır, talepleri doğrultusunda oturma düzeni planlanmıştır, nokta... Türkiye ithamları olmasaydı bu kadar net açıklamayacaktık.

Protokol birimlerimiz önceden bir araya geldi ve onların telkinleri ve talepleri karşılanmıştır.

 

Yeni Yorum