23 Mayıs Pazartesi 2022

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'ndan ABD'ye tepki: PKK-YPG'yi meşrulaştırmaya çalışıyorlar

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'ndan ABD'ye tepki: PKK-YPG'yi meşrulaştırmaya çalışıyorlar

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Çalışma Ofisi'nde basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Fransa’da Türkiye’nin Paris Başkonsolosluğuna terör örgütü PKK sempatizanları tarafından saldırı düzenlenen saldırıyı sert bir dille eleştiren Çavuşoğlu, "Faillerin yargı önünde hesap vermelerini gerekiyor. Fransa'dan somut adımlar görmek istiyoruz" dedi. Çavuşoğlu, ABD yönetiminin, Suriye'de SDG ismini kullanan YPG/PKK işgali altındaki bölgelere tarım ve inşaat gibi alanlara yönelik yaptırım muafiyeti getirmesiyle ilgili ise, "Yaptırımların esnetilmesi gereken bölge İdlib. PKK ve YPG'yi meşrulaştırma çabası görüyoruz" dedi.

 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kongo Demokratik Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Christophe Lutundula Apala ile Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Çalışma Ofisi'nde ortak basın toplantısı düzenledi.

 

Çavuşoğlu'nun açıklamalarından satır başlıklar:

 

Paris başkonsolosluğuna saldırı

 

Misyonların korumasının sorumluluğu ev sahibi ülkededir. Fransa’nın bu saldırıyı gerçekleştirenleri yakalaması gerekiyor. Saldırganların hukuk önünde hesap vermesi gerekiyor.

 

Fransa’nın Ankara’daki maslahatgüzarını bakanlığımıza davet ettik, beklentilerimizi açıkça ilettik. Böyle bir saldırının tekrar etmemesi için gereken önlemleri almaları gerektiği hatırlatıldı.

 

ABD'den YPG'ye yatırım muafiyeti

 

Rejimin kontrol etmediği bölgelerde ayrımcılık yapıyorlar. PKK/YPG’nin ağırlığı olduğu yerde kararlarını esnetiyorlar. Sezar yasasısın ya da yaptırımlarının esnetilmesi söz konusu. İdlib’de milyonlarca yerinden edilmiş insan var. Biz briket ev yapıyoruz. Uluslararası toplumun buna destek vermesi gerekiyor. Bu bölgeye esneklik gösteriyorlar mı? Hayır. Gerekçe ne? Niye burası dışarıda tutuluyor?

 

Bu tür destek olsa göçmenler evlerine daha çabuk dönecek. Kimseyle istişare etmeden belli saiklerle alınmış karardır. İnsani yardımlar BM ile birlikte Hatay Türkiye üzerinden gidiyor. Hal böyle iken bu bölgenin hariç tutulması anlamlıdır. Sebebi de bellidir.

Yeni Yorum