23 Şubat Cuma 2024

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'ndan Frontex açıklaması: “Bütçenin bir kısmı göçmenlerin geri itilmesinde kullanıldı”

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'ndan Frontex açıklaması: “Bütçenin bir kısmı göçmenlerin geri itilmesinde kullanıldı”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Avrupa Parlamentosu'nun Frontex'in harcamalarına ret kararı vermesini değerlendirdi. Çavuşoğlu, "Bütçenin bir kısmı göçmenlerin geri itilmesinde kullanıldı" dedi. Bakan Çavuşoğlu, kayıp Türk kaptanla ilgili, "Vatandaşımız bu sabah bir balıkçı tarafından Bali açıklarında bulundu, gerekli tedavileri gördü. Durumu iyi. Gerekli işlemler yapıldıktan sonra ülkemize geri dönecek" şeklinde konuştu.

 

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Ankara’da Liberya Dışişleri Bakanı Dee-Maxwell Saah Kemayah ile ortak basın toplantısı düzenledi. Bakan Çavuşoğlu AP'nin Frontex'in bütçesine onay vermemesiyle ilgili gündemi yorumladı.

 

Bakan Çavuşoğlu kayıp Türk kaptanla ilgili:

 

İnsanlık dışı uygulamalara Frontex katıldı. Bütçenin onaylanmaması Frontex'i aklamaz. Bu geri itmeler sonrasında ölümler meydana geldi.

 

Haberler çıkınca Cakarta Büyükelçiliği'ne haber verdik. Kayıp Türk kaptan bu sabah bir balıkçı tarafından Bali açıklarında bulundu. 

 

Durumu iyi. Gerekli işlemler yapıldıktan sonra geri dönecek. Gerekli tedavileri gördü, şimdi göç idaresinde. 66 saat suda kaldı. Ama sağlık durumu şu an gayet iyi.

 

Ayrıntılar geliyor…

Yeni Yorum