20 Mayıs Pazartesi 2024

Doğu Kudüs'te bomba ve mermilerin önünde koşan çocuk simge oldu

Doğu Kudüs'te bomba ve mermilerin önünde koşan çocuk simge oldu

Doğu Kudüs’ün Eski Şehir bölgesinde bulunan Harem-i Şerif savaş alanına dönüştü. İsrail polisi, ses bombaları ve plastik mermiyle cemaate müdahale ederken, Filistinli gençler ise taşlar ve cam şişelerle karşılık verdi. Saldırılarda 205 kişi yaralanırken, bomba ve mermilerken kaçan Filistinli bir çocuğun görüntüsü simge oldu. Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürü Hasan Doğan’ın paylaştığı video yürekleri sızlattı.

 

İsrail polisinin, işgal altındaki Doğu Kudüs'te bulunan Mescid-i Aksa, Eski Şehir bölgesinin Şam Kapısı ve Şeyh el-Cerrah mahallesinde Filistinlilere yönelik saldırılarında yaralananların sayısının 205'e yükseldiği bildirildi.

 

İsrail güçlerinin, dün akşam iftardan kısa bir süre sonra Doğu Kudüs'ün farklı noktalarında plastik mermi ve ses bombalarıyla düzenlediği saldırılarda yaralananlara ilişkin Filistin Kızılayından yazılı açıklama yapıldı.

Açıklamada, söz konusu saldırılarda 205 Filistinlinin yaralandığı, bunlardan 88'inin Kudüs'teki hastanelere kaldırıldığı, diğerlerinin ise ayakta tedavi edildiği aktarıldı.

 

"VİCDAN DA TÜKENMİŞ İNSAF DA"

 

Yaralanmaların çoğunun plastik mermiyle yüz, göz ve göğüs bölgesinden olduğuna değinilen açıklamada, Filistin Kızılayının, hastanelerde doluluk yaşanması nedeniyle bölgede sahra hastanesi kurduğu ifade edildi. Orantısız güç kullanılan saldırılarla İsrail mezalimi gözler önüne serilirken, bomba ve mermilerden kaçan Filistinli çocuğun görüntüsü simge oldu. Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürü Hasan Doğan’ın paylaştığı videoda savaş alanına dönen sokakta korku dolu gözlerle kaçan çocuğun koşarak uzaklaşması görülüyor. Doğan paylaştığı videoya, “Hey insanlık! Bu çocuğun gözlerinde belli ki vicdanın da tükenmiş, insafın da...” notunu düştü.

Yeni Yorum