17 Ağustos Çarşamba 2022

Ege Denizi’nde can pazarı! Yunanistan’ın ölüme ittiği 588 düzensiz göçmeni Türk Sahil Güvenliği kurtardı

Ege Denizi’nde can pazarı! Yunanistan’ın ölüme ittiği 588 düzensiz göçmeni Türk Sahil Güvenliği kurtardı

İzmir'in Seferihisar ve Dikili ilçelerinde Yunanistan unsurlarınca savunmasız şekilde geri itilen 588 düzensiz göçmen Türk Sahil Güvenliği tarafından ölümden kurtarıldı, Göç İdaresi'ne teslim edildi.

 

Sahil Güvenlik Komutanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Seferihisar ilçesi açıklarında balıkçı teknesinde düzensiz göçmenlerin olduğu bilgisi üzerine bölgeye ekipler yönlendirildi.

Sahil Güvenlik botları tarafından tespit edilen hareketli balıkçı teknesi durduruldu. Teknedeki 240 düzensiz göçmen ile organizatör oldukları değerlendirilen 5 kişi yakalandı.

 

Aynı bölgede yolcu motoru içerisinde düzensiz göçmen olduğu bilgisi üzerine Yunanistan unsurlarınca uluslararası sularda bozuk şekilde bırakılmış yolcu motorundaki 252 düzensiz göçmen kurtarıldı.

 

GÖÇMENLER SAHİL GÜVENLİKTEN YARDIM İSTEDİ

 

Yunanistan unsurlarınca Türk kara sularına geri itilen bir yelkenli teknedeki 39 göçmeni de karaya çıkaran ekipler, Dikili ilçesi açıklarında ise lastik bottaki 29 düzensiz göçmen ile motor arızası nedeniyle sürüklenen ve yardım talebinde bulunan başka bir lastik bottaki 28 düzensiz göçmene yardım eli uzattı.

 

Kurtarılan ve yakalanan 588 düzensiz göçmen, işlemlerin ardından İl Göç İdaresi Müdürlüğü’ne teslim edildi.

 

Gözaltına alınan 5 şüpheli hakkındaki yasal işlemlerin sürdüğü öğrenildi.

Yeni Yorum