16 Haziran Pazar 2024

Fransa İslam karşıtı karikatürlere karşı çıkanları sınır dışı edilebilir

Fransa İslam karşıtı karikatürlere karşı çıkanları sınır dışı edilebilir

Fransa, İslam'ı hedef alan karikatürlerle ilgili yeni bir skandala imza attı. İçişleri Bakanı Darmanin, ülkedeki yabancıları, karikatürlerin gösterilmesini istememeleri halinde sınır dışı etmekle tehdit etti.

 

Paris yönetimi, skandal karikatürlerin gösterilmesini istemeyenlerin sınır dışı edilebileceğini ifade etti. İçişleri Bakanı Darmanin, Hz. Muhammed'e hakaret içeren karikatürlerin çocuklara gösterilmemesini istemenin baskı olacağını iddia etti.

 

TRT Haber'de yer alan habere göre, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un ardından, İçişleri Bakanı Gerald Darmanin de skandal sözlere imza attı.

 

Darmanin, İslam'ı hedef alan karikatürlerin okullarda gösterilmesi konusundaki ısrarını sürdürdü. Ülkesindeki yabancıları açıkça tehdit etti.

 

"SINIR DIŞI EDİLEBİLİRLER"

 

Darmanin, Hz. Muhammed'e hakaret içeren karikatürlerin çocuklara gösterilmemesini istemenin baskı olacağını iddia etti. Bunu talep eden yabancıların sınır dışı edilebileceğini söyledi:

"İfade hürriyeti konusu işlenirken,bir öğretmene bu tip karikatürleri kullanma denildiğinde, bu tür bir baskının cezai yaptırımı olacaktır. Bu suçtan yargılanıp da hüküm giyen yabancılar sınır dışı edilebilir."

 

"İKİYÜZLÜ" İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ POLİTİKASI

 

Fransa, İslam'ı hedef alan yazı ve karikatürlerin "ifade özgürlüğü" kapsamında olduğunu iddia ediyor. Paris yönetimi, Cumhurbaşkanı Macron ve Eğitim Bakanı'nı eleştiren yazıların sansürlemesi nedeniyle de "ikiyüzlü" davranmakla suçlanıyor. 

Yeni Yorum