17 Temmuz Çarşamba 2024

G20’nin gündemi pandemi ve iklim

G20’nin gündemi pandemi ve iklim

Koronavirüs salgınının başlamasından bu yana ilk kez yüz yüze bir araya G20 liderleri fakir ülkelere daha fazla aşı gönderilmesi çağrısıyla açıldı. Zivenin ana gündeminde ayrıca iklim değişikliği de var.

 

İtalya’nın başkenti Roma’da 2 gün sürecek olan G20 Liderler Zirvesi dün başladı. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, zirveye katılmak üzere önceki gece yarısı İtalya’nın başkenti Roma’ya geldi. Erdoğan ile eşi Emine Erdoğan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da Roma’ya geldi.

 

Dünkü zirve açılışında ev sahibi İtalya Başbakanı Mario Draghi tarafından resmi törenle karşılanan liderler koronavirüs salgınının başlamasından bu yana ilk kez yüz yüze bir araya geliyor. Ancak Çin Devlet Başkanı Şi Jinping ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin zirveye video üzerinden katılmayı tercih etti.

 

Zirve açılışında aile fotoğrafı çekimi sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan, zirveye katılan ABD Başkanı Joe Biden, Almanya Başbakanı Angela Merkel, İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Hindistan Başbakanı Narendra Modi ve Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonia Guterres ile sohbet etti.

 

‘Çok taraflılık’ vurgusu

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra ‘Küresel Ekonomi ve Küresel Sağlık’ temalı birinci oturumuna katıldı. Oturumunda, salgın döneminde ekonomik toparlanma, aşılama kampanyası ve salgın döneminde sağlığa ilişkin öne çıkan gelişmeler ele alındı.

 

Oturumun başında açılış konuşmasını yapan ev sahibi Başbakan Draghi, dünyanın bugün karşı karşıya kaldığı yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına, iklim değişikliğine ve dijital vergilere atıfta bulunarak “Bugün gördüğümüz problemler karşısında çok taraflılık en iyi yanıt. Bu, bir seçenek değil. Farklılıklarımızın üstesinden gelmeli ve bu forumun ruhunu yeniden keşfetmeliyiz” dedi. Uluslararası toplumun salgınla mücadele ettiğini dile getiren Draghi, geleceğe iyimserlikle bakabileceklerini söyledi.

Zengin ülkelerin yüzde 70’inin aşılandığını, fakir ülkelerde ise aşılanma oranın sadece yüzde 3 civarında olduğuna dikkat çeken Draghi, “Bu ahlaken kabul edilemez” ifadesini kullandı. Draghi, İtalya’nın dönem başkanlığında daha adil bir ekonomik toparlanmayı teşvik ettiğini kaydetti.

İkili temaslarda yoğun trafik 

Zirvenin ilk gününde yoğun bir ikili görüşme trafiği yaşandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan oturum sonrası ilk olarak Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile bir araya geldi. 30 dakika süren görüşmede, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da yer aldı. Ardından Erdoğan ev sahibi İtalya Başbakanı Mario Draghi’yi kabul etti. 

 

Basına kapalı görüşme, 35 dakika sürdü. Görüşmede, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı  Lütfi Elvan, AK Parti Genel  Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik ve İtalya Dışişleri Bakanı Luigi Di  Maio da hazır bulundu. Erdoğan, sonrasında ise Hollanda Başbakanı Mark Rutte’yi kabul etti. Erdoğan, ardından Endonezya Cumhurbaşkanı Joko Widodo ile bir araya geldi.

 

‘Nefret siyasetine asla prim verilmedi’

 

Erdoğan, Almanya ile Türkiye arasında imzalanan işgücü anlaşmasının 60’ıncı yıl dönümü dolayısıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) tarafından Almanya’da düzenlenen programa video mesajla katıldı. Erdoğan, “Bir dönem misafir işçi olarak ekmeğinin peşinde koşan Almanya’daki kardeşlerimiz, bugün artık tıptan mühendisliğe, spordan sanata, müzikten edebiyata kadar her alanda göğsümüzü kabartan işlere imza atıyor. Bunun en güncel örneği Kovid-19’a karşı mücadelede tüm insanlığa umut olan Sayın Uğur Şahin ve Özlem Türeci’dir. Bu iki kıymetli isim, eşit fırsat verilmesi halinde Almanya Türk Toplumu’nun neleri başarabildiğinin en güzel nişanesidir. 60 yılık süreçte onca acıya rağmen Almanya Türk Toplumu, nefret siyasetine asla prim vermemiştir” dedi.

Yeni Yorum