02 Mart Cumartesi 2024

İran dini lideri Ali Hamaney: Büyük değişimler gerçekleşecek. Dünyanın gidişatı etkilendi

İran dini lideri Ali Hamaney: Büyük değişimler gerçekleşecek. Dünyanın gidişatı etkilendi

İran'ın Amerika Birleşik Devletleri'nin Irak'taki Ambar bölgesinde üslerini vurması sonrası ülkenin dini lideri Ali Hamaney Kasım Süleymani'nin cenazesi sonrası yaptığı ve canlı yayınlanan ilk konuşmada "Büyük değişimler gerçekleşecek. Dünyanın gidişatı etkilendi." dedi.

 

Konuşmasında Süleymani'nin büyük bir devrimci unsur olduğunu ve devrimci görüleri olduğunu ancak İran'da hiçbir siyasi grubun içerisinde yer almadığını söyleyen Hamaney, bazen cephelerde kırmızı çizgiler belirlendiğini ve Süleymani'nin bu kırmızı çizgiler ötesine geçmemeye özen gösterdiğini, askeri alanda başkalarının gerekli görmeyebileceği tedbirler aldığını ve insan hayatını korumaya öncelik verdiğini ifade etti.

 

Hamaney şöyle konuştu:

 

"Amerikalılar Irak'ın -İran devrimi olmadan önce olduğu gibi- aynı şekilde yönetilmesini, yani kendi kontrolleri altında yönetilmesini istemektedirler. Irak'ın da öyle olmasını arzu ediyorlar. Cesur ve gözü pek Iraklı gençler bunun karşısında durdu. Kasım Süleymani de kendilerine destek sağladı. Aktif bir danışman olarak Suriye'de ve Lübnan'da yer aldı.

 

Amerikalıların Filistin konsunda planları vardı. Filistin'in unutulmasını istediler. Kendi kontrolleri altında olmasını istediler ama savaşmaya da cesaret edemediler. İşte bu noktada Süleymani sayesinde Gazze şeridinde 48 saat içerisinde İsrailliler ateş kes istedi. İşte Süleymani'nin gerçekleştirdiği budur."

Yeni Yorum