28 Mayıs Salı 2024

İşgalci Ermenistan ordusu Gence ve Mingaçevir'de sivilleri hedef aldı

İşgalci Ermenistan ordusu Gence ve Mingaçevir'de sivilleri hedef aldı

Azerbaycan Cumhurbaşkanı yardımcısı Hikmet Hacıyev sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, işgalci Ermenistan kuvvetlerinin, Azerbaycan'ın ikinci büyük kenti Gence ve Mingaçevir'e füze saldırısı düzenlediğini açıkladı. İlk belirlemelere göre, Gence'de 2'si çocuk 5 kişi hayatını kaybetti, 35 kişi yaralandı.

 

Azerbaycan Cumhurbaşkanı yardımcısı Hikmet Hacıyev sosyal medya hesabı Twitter'dan yaptığı paylaşımda işgalci Ermenistan'ın ateşkesi yok sayarak, Azerbaycan'ın Gence ve Mingaçevir kentlerine füze saldırısı düzenlediğini bildirdi.

 

Hacıyev yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

 

"İnsani ateşkesin arkasına saklanan Ermenistan Silahlı Kuvvetleri, terör ve savaş suçları uygulamalarını sürdürüyor."

 

"Azerbaycan'ın Gence ve Mingaçevir şehirleri füze saldırılarına uğradı. Yaralılar ve hasar tespit çalışmaları yapılacak."

 

20'DEN FAZLA EV YIKILDI

 

İşgalci Ermenistan'ın Gence'ye attığı füze, çok katlı binaya isabet etti. Onlarca ailenin yaşadığı bina tamamen yıkıldı.

 

Hikmet Hacıyev gelen ilk bilgilere göre, 20'den fazla evin yıkıldığını bildirerek şu ifadeleri kullandı:

"Ermenistan'ın Gence'ye füze saldırısı sonucunda 35 sivil yaralandı ve 5 sivil öldü. Yaşamını yitirenlerden 2'si çocuk. Acil durum çalışmaları halen sürüyor. Ermenistan'ın terörü ve savaş suçları devam ediyor."

 

AZERBAYCAN HAVA SAVUNMA GÜÇLERİ, MİNGEÇEVİR'E ATILAN FÜZELERİ ETKİSİZ HALE GETİRDİ

 

Ermenistan ordusunun Mingeçevir kentine attığı füzelerin Azerbaycan hava savunma güçlerince imha edildiği bildirildi.

 

Azerbaycan Başsavcılığından yapılan açıklamada, 01.00 civarında Mingeçevir'deki hidroelektrik santralinin Ermenistan ordusunca hedef alındığı belirtildi.

 

Açıklamada, füzelerin Azerbaycan hava savunma güçleri tarafından etkisiz hale getirildiği kaydedildi.

 

TÜRKİYE'DEN İŞGALCİ ERMENİSTAN'IN SALDIRILARINA TEPKİLER 

 

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik sosyal medya hesabı Twitter'dan, işgalci Ermenistan'ın saldırılarına sert tepki göstererek, Türkiye'nin dost ve kardeş Azerbaycan'ın yanında olduğunu bir kez daha belirtti.

 

Çelik yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

"Ermenistan bir haydut devlet olarak sivilleri öldürüyor. Acımasız katliamlar gerçekleştiriyor. Katiller ve destekçileri hukuku çiğniyor. Gence’ye yapılan saldırılar insanlık suçudur."

 

"Ermenistan ve destekçileri savaşın bile hukukunda olmayan katliam şebekesi gibi davranıyor. Bu saldırılar ve katliamlar cezasız kalmayacak."

 

"Ermenistan insanlığa karşı suç işlemekten suçludur. İnsanlık ve hukuk adına Ermenistan mahkum edilmelidir."

 

"Cumhurbaşkanımızın #Azerbaycan’lı kardeşlerimizin daima yanında olacağımıza dair iradesi ile “tek millet iki devlet” olarak sonuna kadar Azerbaycanlı kardeşlerimizin hukukunu savunacağız."

 

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Ermenistan'ın ateşkese rağmen savaş suçu işlemeye devam ettiğini belirtti.

 

Kalın paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

 

"Ermenistan, ilan edilen ateşkese rağmen savaş suçları işliyor. Hocalı’da yaptığı gibi kadın, çocuk, yaşlı, sivil demeden cinayet işliyor. Bu hukuksuzluk ve katliamlar karşılıksız kalmayacaktır. Kim ne derse desin Türkiye sonuna kadar Azerbaycan’ın yanındadır."

Yeni Yorum