28 Eylül Çarşamba 2022

İşgalci İsrail Gazze'de yine sivillere ateş açtı

İşgalci İsrail Gazze'de yine sivillere ateş açtı

Yüzlerce Filistinli, İsrail kuşatması ve Gazze'ye uygulanan kısıtlamalara karşı Han Yunus'un doğusunda toplandı. İşgalci İsrail ordusunun açtığı ateş ve göz yaşartıcı gazla şu ana kadar 14 kişi yaralandı.

 

Filistinliler, 15 yıldır devam eden ablukanın kaldırılması için İsrail’e tepki göstermek amacıyla Gazze Şeridi’nin güneyindeki Han Yunus kentinin doğu sınırında protesto gösterisi düzenledi.

İsrail güçleri, gösteriye katılan Filistinlilere göz yaşartıcı gazın yanı sıra gerçek ve plastik mermiyle saldırdı.

 

14 Filistinli yaralandı

 

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada 14 Filistinlinin yaralandığı belirtildi. Bakanlık, yaralılardan 5 kişinin gerçek mermi ile yaralandığını aktardı.

 

Hamas Sözcüsü Abdullatif el-Kanu ise yaptığı açıklamada, halkın talepleri yerine getirilene kadar kitlelerin hareketinin ve halk faaliyetlerinin çeşitli şekillerde işgalci İsrail’e baskı yapmak için devam edeceğini vurguladı. Kanu, işgalci İsrail’in Filistin halkının mesajını anlaması gerektiğini ifade ederek, işgalin halkımızın taleplerine boyun eğip Gazze Şeridi’ndeki kuşatmayı kırmaktan başka seçeneği olmadığını belirtti.

 

Cumartesi günü açılan ateş sonucu bir Filistinli yaşamını yitirdi

 

Öte yandan İsrail askerlerinin cumartesi günü abluka altındaki Gazze Şeridi sınırında açtığı ateş sonucu yaralanan bir Filistinlinin yaşamını yitirdiği bildirildi.

 

Filistin Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Gazze'nin kuzeyindeki Cebaliye Mülteci Kampı'ndan 32 yaşındaki Usame Halid Ideyc'in hayatını kaybettiği aktarıldı.

 

Açıklamada, Ideyc'in 21 Ağustos Cumartesi günü Gazze'nin doğu sınırında düzenlenen gösteriye katıldığı sırada İsrail askerlerince yaralandığı ifade edildi.

 

İsrail askerleri, Mescid-i Aksa'nın 1969'da fanatik bir Yahudi tarafından yakılmasının 52'nci yılı dolayısıyla 21 Ağustos'ta Gazze sınırında gösteri yapan Filistinlilere ateşli silah ve gaz bombalarıyla müdahale etmiş, 22'si çocuk, 41 Filistinlinin yaralandığı açıklanmıştı.

 

İsrail ordusu ise yaptığı yazılı açıklamada, gösteriler sırasında keskin nişancı bir askerin yakın mesafeden ateş edilmesiyle ağır yaralandığını duyurmuştu.

Yeni Yorum