24 Haziran Pazartesi 2024

KADES’e İtalya’da uluslararası ödül! Ödülü İçişleri Bakanı Soylu teslim aldı…

KADES’e İtalya’da uluslararası ödül! Ödülü İçişleri Bakanı Soylu teslim aldı…

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İtalyan Parlamentosunda düzenlenen törende Akdeniz Parlamenterler Asamblesince Kadın Acil Destek Uygulaması'na (KADES) verilen ödülü aldı.

 

Akdeniz Parlamenterler Asamblesi tarafından, İçişleri Bakanlığınca kadınların risk ve tehdit anlarında ihbarda bulunmaları ve kolluk kuvvetlerini olay yerine yönlendirmeleri amacıyla 2018'de kullanıma sunulan KADES'e "Kovid-19 salgınında ulusal yardım hatları ve akıllı telefon uygulamalarıyla aile içi şiddetle mücadele" kapsamında ödül verdi.

Ödül törenine katılmak üzere İtalya'nın başkenti Roma'ya giden İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İtalyan Parlamentosunda düzenlenecek törende KADES'in ödülü aldı.

İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “ KADES Uygulamasına Uluslararası Ödül İtalya’nın başkenti Roma’da gerçekleştirilen 2021 Akdeniz Parlamenter Asamblesi Ödül Töreni'nde, aile içi ve kadına yönelik şiddetle mücadelede KADES Uygulaması'na verilen ödül, Bakanımız Sn. @suleymansoylu'ya takdim edildi” denildi.

 

Ayrıca Bakan Soylu, Roma ziyareti kapsamında, Hırvatistan Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı, İçişleri Bakanı Davor Bozinovic ve Birleşik Arap Emirlikleri Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Korgeneral Saif bin Zayed Al Nahyan ve İtalya Cumhuriyeti İçişleri Bakanı Luciana Lamorgese bir araya geldi.

 

KADES NEDİR?

 

KADES, kadınların ve çocukların maruz kaldığı şiddet, taciz gibi kötü eylemleri biraz da olsun engellemek adına kullanıcılara sunulmuş resmi bir uygulamadır. Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanmış ve acil durumlarda ilk aklınıza gelecek acil müdahale uygulamasıdır.

 

KADES uygulaması, son yıllarda giderek artan kadına şiddet olaylarının önüne geçebilmek ve kadınlara yardım edebilmek amacıyla geliştirilmiş. Eşinden veya bir başkasından şiddet gören ya da şiddete maruz kalma ihtimali olan kadınlar, akıllı telefonları üzerinden yapacakları ihbarlarda hızlı bir şekilde bu iş için kurulan Kadın Acil Destek İhbar Sistemi’ne ulaşabiliyorlar.

 

Akıllı telefon kullanıcısı bir kadının, Google Play Store ve Apple Store uygulamasından indireceği “Kadın Destek Uygulamasını (KADES)”, T.C. Kimlik Numarasını girerek ve sonrasından EGM serverlarından gelen aktivasyon kodu ile aktif hale getirebileceği uygulama ile aile içi ve kadına yönelik şiddet mağduru kadınların acil durumlarda cihaz konum bilgisini açarak bir tuşla 155 Polis İmdat Acil Çağrı Merkezine ulaşarak, yardım çağrısının yapıldığı olay yerine en yakın ekip veya devriyenin sevk edilerek olaya müdahalesi sağlanacaktır.

 

 

Yeni Yorum