24 Mayıs Cuma 2024

Kanada'da işgal yanlısı Ermeniler, Azerbaycanlılar ve Türklere saldırdı

Kanada'da işgal yanlısı Ermeniler, Azerbaycanlılar ve Türklere saldırdı

Kanada'da yaşayan işgal yanlısı Ermeniler, Azerbaycan ve Türkiye bayraklarıyla donatılan araçlara taşlarla saldırdı.

 

Kanada’da yaşayan işgal yanlısı Ermeniler, Azerbaycan'a destek için araçlarıyla konvoy oluşturan Azerbaycanlılar ve Türklere saldırdı.

 

AA'da yer alan haberde saldırıda birçok araç hasar gördü, saldırganlar olay yerinden kaçtı.

 

"CANA DEĞİL MALA GELSİN"

 

Hasar gören araçları görüntüleyen Türk vatandaşı, sosyal medyada paylaştığı görüntülerde ifadelere yer verdi:

 

“Cana değil, mala gelsin. Vatanı savunmak her şeye değer."

 

KENDİLERİNİ PROTESTO EDEN TÜRK VATANDAŞINA DA SALDIRDILAR

 

Toronto kentinde de Ermenistan bayraklarıyla donattıkları araçlarıyla konvoy oluşturan Ermeniler, yol kenarında kendilerini protesto eden Türk’ü darbetti.

 

Saldırı, çevredekiler tarafından kamerayla kaydedilerek sosyal medyada paylaşıldı.

Toronto’nun Yonge Caddesi’nde de Azerbaycan bayrağı bulunan araç, saldırganlarca tahrip edildi. Aracın camlarını kıran saldırganlar, kaportasını ezdi.

 

"SALDIRGANLARIN YAKALANMASI İÇİN KANADA MAKAMLARINA BAŞVURDUK"

 

Türkiye’nin Ottawa Büyükelçisi Kerim Uras, saldırganların yakalanması için Kanada makamlarına başvurduklarını belirterek şunları söyledi: 

 

"Bu kapsamda son olarak Montreal ve Toronto’da yapılan gösterilerde Ermeni kökenli bazı şahısların Türkler ve Azerilere yönelik tacizlerde bulundukları, oluşturdukları araç konvoylarına yabancı maddelerle saldırdıkları görülmüştür. Saldırganlar hakkında yasal işlemlerin yapılması için Kanada makamlarına başvuruda bulunulmuştur. Kanada’daki temsilciliklerimiz tarafından da ifade özgürlüklerini ve barışçıl gösteri haklarını kullanan Türk ve Azerilerin can ve mal güvenliklerinin sağlanması için Kanada makamları nezdinde girişim yapılmıştır.’’

 

Demokratik haklarını kullanan Türkler ve Azerilere tacizde bulunanların, Kanada’da ifade özgürlüğüne verilen önemi kötüye kullandıklarına işaret eden Kerim Uras, "Ülkemize, kardeş Azerbaycan’a, Kanadalı Türklere ve Azerilere yönelik nefrete varan hislerden beslenen ve esasen Kanada toplumunda da yeri olmayan bu zihniyete göz yumulmaması yönündeki beklentimiz, Kanada makamlarının dikkatine getirilmeye devam edilecektir." dedi.

Yeni Yorum