15 Haziran Cumartesi 2024

Le Monde: ’Demokrasi Zirvesi büyük hayal kırıklığı'

Le Monde: ’Demokrasi Zirvesi büyük hayal kırıklığı'

Fransız Le Monde gazetesi, “Joe Biden'ın demokrasi zirvesi hayal kırıklığı yarattı” başlıklı başyazısında, Türkiye'nin yer almadığı davetli listesini eleştirdi.

 

ABD Başkanı Joe Biden'ın dünyadan 100 ülke temsilcisinin katılımıyla 9-10 Aralık'ta sanal ortamda gerçekleştirdiği Demokrasi Zirvesi sona erdi, ancak zirvenin sonuçlarına ilişkin eleştiriler sürüyor. Fransa'nın en büyük gazetesi Le Monde, "Joe Biden'ın demokrasi zirvesi hayal kırıklığı yarattı" adlı başyazısında, "Zirve, hem konuk listesiyle eleştirildi, hem de Başkan Biden'ın ABD'nin her zaman demokratik ideallere uymadığını kabul etmesi Amerikalıları rahatsız etti" yorumu yaptı.

 

LİSTEDE ABD ÇIKARLARI

 

Fransız gazete, özellikle zirvenin davetli listesini şu sözlerle eleştirdi: "Davetliler listesine baktığınızda, Washington'ın bölgesel çıkarları, davet edilen rejimlerin doğasına genellikle üstün geliyor. ABD tarafından finanse edilen bir demokrasi gözlemevi Freedom House'un sıralamasına göre, davetli listesinin en az 3'te 1'i o listeden çıkarılmalıydı. Demokratik Kongo Cumhuriyeti veya Brezilya listeye girmesine rağmen, hangi farkla Türkiye ve Tunus giremedi. Davetliler listesinde yer almayan Rusya ve Çin de bu nedenle zirveyle dalga geçiyor."

Yeni Yorum