01 Temmuz Cuma 2022

Müjdat Gezen Türkiye'nin anlaşma imzaladığı Zambiya için 'Denizi yok' dedi yalanı ortaya çıktı

Müjdat Gezen Türkiye'nin anlaşma imzaladığı Zambiya için 'Denizi yok' dedi yalanı ortaya çıktı

Ünlü oyuncu Müjdat Gezen, Türkiye'nin denizcilik konusunda anlaşma imzaladığı Zambiya'da 'denizin olmadığını' iddia etti. Gezen'in Cumhuriyet gazetesindeki yazısı sonrası yalanı ortaya çıktı.

 

Ünlü oyuncu Müjdat Gezen, Cumhuriyet gazetesindeki yazısında Türkiye'nin ticari anlaşma yaptığı Zambiya'nın denize kıyısı olmadığını iddia etti. Zambiya'nın 'Deniz ve liman yok' dediği Gezen'in yalanı ortaya çıktı.

Müjdat Gezen'in köşe yazısında konuyla ilgili şu ifadeler yer aldı:

 

"Ben Zambiya’ya hiç gitmedim. Gidenlerimiz var. Hatta ülkemizle bu ülke arasında bir ticari anlaşma da yapıldı. Bir maddesi de “Liman Anlaşması”. İki ülke gemileri birbirlerinin limanlarını ziyaret edecekler. Ne kadar güzel. Fakat Zambiya’da deniz olmadığı için, liman da yok. Ama İstanbul’a “Kanal İstanbul”u yapabilecek güç, kuvvet, Zambiya’ya da pekâlâ bir liman yapabilir. Afrika’daki Müslüman ülkelere daima yardım eden bir hükümetimiz var. Liman dediğin nedir ki?.. Beş sağlam müteahhit bu işi halleder. Orta Afrika’daki bir ülkenin denize ve limana kavuşmasında bizim de tuzumuzun olması ne güzeldir. Yaşasın Türkiye Zambiya Liman Anlaşması…"

TÜRKİYE İLE ZAMBİYA ARASINDA İMZALANAN ANLAŞMADA NELER VAR?

 

Türkiye ile Zambiya arasında 28 Temmuz 2018 tarihinde imzalanan Güvenlik İş Birliği Anlaşması'nda "gemilerde personel mübadelesi ve gemilerle karşılıklı liman ziyaretlerinden" söz ediliyor. Zambiya'nın iç deniz denilen nehir alanında komşularıyla sınır anlaşmazlıkları bulunmakta. Ayrıca ülkenin adı da Zambezi Nehri'nden geliyor. 2015'te bölgenin güvenliğini sağlamak için özel bir "deniz piyade birliği (marine)" gücü kuruldu.

Diğer yandan "Maritime" ve "marine" deniz diye geçiyor ama aslında üzerinde seyahat edilebilen tüm suları kapsıyor. İmzalanan anlaşmanın ingilizce örneğinde de sea/marine ifadelerinin yer alması dikkat çekiyor.

 

Ayrıca 2020 yılında "Zambiya'da Maritime (Deniz/İç Deniz) Eğitimi" adıyla bir rapor da hazırlandı.

 

Zambiya, bu amaç kapsamında Çin'den de "deniz botu" satın aldı. Ülkede 'iç deniz hukuku' statüsü sağlanacak Cariba ve Cabora Bassa gölleri bulunmakta.

Yeni Yorum