28 Mayıs Salı 2024

New York Times’daki yazıya göre; “Biden Türkiye'ye tavize hazır!”

New York Times’daki yazıya göre; “Biden Türkiye'ye tavize hazır!”

ABD'nin S-400'ler konusunda Türkiye'ye yaptırım kararı Donald Trump tarafından reddedilse de Temsilciler Meclisi'nden geçti. Konuya ilişkin çarpıcı bir yazı kaleme alan New York Times, ABD'nin yeni başkanı Joe Biden'ın Türkiye'yi tekrardan Batı bloğuna çekip Rusya'ya daha fazla yaklaşmasını engellemesi gerektiğini belirtti.

 

ABD'nin en önemli gazetelerinden biri olan New York Times ABD Temsilciler Meclisi'nden geçen 'S-400 hava savunma sistemi alımı sebebiyle Türkiye'ye yaptırım' konusuna ilişkin önemli bir yazı ele aldı.

 

BIDEN'A TÜRKİYE'Yİ KARŞINA ALMA MESAJI

 

Yazıya göre, ABD'li yetkililer Türk mevkidaşlarını, Trump yönetiminin Kongre yaptırımlarına karşı çıkmayacağı yönünde bilgilendirdi. Ayrıca bu yaptırımların Mısır, Hindistan ve Suudi Arabistan'a Rus sistemleri satın almama uyarısı olduğunu ifade ettiler.

 

Yetkililer, Biden'ın Türkiye'yi tekrardan Batı bloğuna çekip Rusya'ya daha fazla yaklaşmasını engellemesi gerektiğini belirtti.

 

TÜRK YETKİLİDEN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR

 

"Türkiye kendini izole edilmiş hissediyor." ifadelerini kullanan Türk yetkili, önemli açıklamalarda bulundu.

 

Türk yetkili, "ABD'nin Girit'e savaş gemisi konuşlandırması, Türkiye'nin artık bölgedeki kilit müttefik olmadığının sinyalini verdi." tespitinde bulunurken Biden yönetiminin S-400'lere yaklaşımının ilk sınav olacağını belirtti.

 

''BIDEN TAVİZLERE HAZIR''

 

"Biden'in danışmanları, Türkiye ile geleneksel ve teknik diplomasi kanalları üzerinden bağlantıya geçeceklerini, daha önce Trump ve Erdoğan arasındaki ani görüşme trafiği gibi bir iletişime yaslanmayacaklarını söylediler. Bu bizim için iyi bir gelişme." diyen Türk yetkili, ''Biden'in danışmanları, düşük seviyeli görüşmelerde tavizlere hazır olduklarını söylediler." ifadelerini kullandı.

 

Kaynak: superhaber.tv

Yeni Yorum