28 Mayıs Salı 2024

Oruç Reis, faaliyet göstereceği bölgeye vardı

Oruç Reis, faaliyet göstereceği bölgeye vardı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, görev bölgesine dönen geminin ilk sismik okumaları almaya başlayacağını söyledi.

 

Oruç Reis sismik araştırma gemisi, yeniden görev yapacağı alana ulaştı.

 

Konuyla ilgili açıklama, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez'den geldi.

 

Bakan Dönmez, video konferansla katıldığı "ICC 2020 - 26. Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı'nda, "Oruç Reis, Doğu Akdeniz'de faaliyet göstereceği bölgeye vardı." dedi.

 

İLK SİSMİK OKUMALAR ALINACAK

 

Testlerin dün başladığını belirten Dönmez, "Yaklaşık 10 kilometre uzunluğundaki sismik kabloları denize sermeye başladı. Bugün ilk sismik okumaları almaya başlıyoruz." ifadesini kullandı.

 

10 GÜNLÜK PROGRAM

 

"Salgınla birlikte pek çok şirket Doğu Akdeniz'de havlu attı" diyen Dönmez ayrıca, ilk etapta 10 günlük bir çalışma programlarının olduğunu sözlerine ekledi.

 

"FAALİYETLERİ ÖZ YETERLİLİĞİMİZLE YAPAMIYORSAK..."

 

Denizlerdeki kaynaklar kadar teknolojinin de önemli olduğuna işaret eden Dönmez, "Eğer teknolojimiz, bilgi ve becerimizle denizlerimizdeki her türlü faaliyeti kendi öz yeterliliğimizle yapamıyorsak, o zaman denizlerimize tam anlamıyla hakim değiliz demektir. Bu sebeple, deniz hakimiyeti stratejimiz uzun dönemli teknoloji ve insan gelişimine dayanıyor." ifadesini kullandı.

Dönmez, Türkiye'nin denizlerdeki arama faaliyetlerine her türlü tehdite rağmen devam ettiğine dikkati çekerek, Kanuni sondaj gemisinin de dün itibarıyla Mersin Taşucu Limanı'ndan ayrıldığını bildirdi.

 

Geminin Haydarpaşa Limanı'na doğru yol aldığını aktaran Dönmez, şöyle devam etti:

 

"KAYNAKLARINI KENDİ İMKANLARIYLA ÇIKARMAKTAN ACİZ"

 

"Burada kule söküm işlerini yapacağız. Gemimiz, kasım sonu gibi Zonguldak'taki Filyos Limanı'na intikal edecek. Burada kulenin montajı ve diğer bakımların ardından, Karadeniz'de artık Fatih ile birlikte sondaja başlayacak.

 

Özellikle Güney Kıbrıs Rum yönetiminin verdiği gayri hukuki ruhsatlarda çalışan şirketler, salgının etkisiyle sahadan çekildiklerini açıkladı. Güney Kıbrıs Rum yönetimi gibi kaynaklarını kendi imkanlarıyla çıkarmaktan aciz bir devletin yaptığı ilk şey başka ülkelerin korunmacılığına sığınmak oldu. Biz ise salgına rağmen denizlerimizdeki faaliyetlerimizi iş planımıza göre sürdürdük. Değişen dünyanın dinamiklerini öngörerek, adımlarımızı ona göre attık."

 

"BURADA BİR TEHLİKE VAR"

 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı, enerji sektörünün tarihinin en büyük kırılmasını koronavirüs salgınıyla yaşadığını anlatarak, bu kırılmanın sebep olduğu yaraların iyileşmesinin zaman alacağını dile getirdi.

 

Öte yandan, Fatih Dönmez, bu dönemde yenilenebilir enerjinin tüketimdeki payının arttığını ve düşük faizlerle bu kaynaklara yatırım yapmanın kolaylaştığını söyledi.

 

Salgın döneminde emisyonların da azaldığını vurgulayan Dönmez, "Ancak burada bir tehlike var. Düşük ekonomik büyümeyle düşük emisyonları yakalama sürdürülebilir bir senaryo değil. Ülkeler, salgın döneminde aldıkları yaraları sarmak için daha fazla gaza basacak. Bu durum, beraberinde kaynak üretim ve tüketim dengesinde ciddi bir artışa neden olacak. Bu artışın neden olacağı emisyon salımını minimumda tutmak için yenilenebilir enerji yatırımlarının daha da artırılması gerekiyor." değerlendirmesinde bulundu.

 

YENİLENEBİLİR ENERJİDE KAPASİTE ARTIŞINDA TÜRKİYE 9. SIRADA

 

Özellikle güneş enerjisinin gelecek dönemde daha yaygın kullanılacağını aktaran Dönmez, şunları kaydetti:

 

"Mili Enerji ve Maden Politikamızı uygulamaya başladığımız 2017'den bu yana yenilenebilir enerji kapasite artışında dünyada 9., Avrupa'da 3. sıradayız. Yerli kaynakların elektrik üretimindeki payı Aralık 2018'den bu yana aralıksız olarak 19 aydır, aylık bazda yüzde 50'nin üzerinde seyrediyor.

 

2019'da yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilen elektrik enerji miktarında Avrupa'da 2. sırada yer aldık. 2020'nin 9 aylık döneminde, yerli ve yenilenebilir kaynaklardan elektrik üretim oranı yüzde 62 seviyesinde gerçekleşti. Bu rakamlar, yenilenebilir enerjide bize önemli yol aldığımız gösteriyor."

Yeni Yorum