28 Mayıs Salı 2024

Pakistan'dan dünyaya uyarı: İki nükleer güç arasında olası bir çatışma çıkmasından endişeliyiz

Pakistan'dan dünyaya uyarı: İki nükleer güç arasında olası bir çatışma çıkmasından endişeliyiz

Pakistan Başbakanı İmran khan Küresel Mülteci Forumu'nun Cenevre'de düzenlenen ilk toplantısında Hindistan'ın attığı adımlara ilişkin açıklama yaprak "Hindistan'daki müslümanlar Kaşmir'deki yasaklar, baskı ve yeni vatandaşlık yasası nedeniyle ülkeden kaçmaya başlarlarsa bu dünyanın en büyük mülteci krizlerinden birini doğurur." dedi.

 

Dünya hemen şimdi müdahil olmalı

 

Salı günü konuşan Khan, ülkesinin daha fazla mülteciyi alacak durumda olmadığını belirterek ortaya çıkacak göç ve insani krizin diğer tüm benzeri krizleri gölgede bırakacağını ileri sürrerek şunları söyledi:

 

"Biz sadece bu olası mülteci krizinden endişe etmiyoruz. Ayrıca iki nükleer gücün arasında bundan dolayı oluşabilecek gerilim ve çıkabilecek çatışmadan endişeleniyoruz. Ülkemiz daha fazla mülteciye kapı açamaz bu nedele dünya gelişmelere hemen şimdi müdahil olmalıdır."

 

Potestolar artarak devam ediyor

 

Hindistan'da Pakistan, Afganistan ve Bangladeş'ten gelen altı dini azınlığa mensup kişilere vatandaşlık yolunu açan, ancak aynı kapsamdaki Müslümanları saf dışı bırakan vatandaşlık yasası değişikliğine yönelik protestolar ise artarak devam ediyor.

 

 

Yeni Yorum