25 Nisan Perşembe 2024

Paris'te tansiyon düşmüyor!

Paris'te tansiyon düşmüyor!

Paris'te sosyal adaletsizliğe ve polis şiddetine karşı düzenlenen protestolarda polisle göstericiler arasında çatışma çıktı. Başkent Paris başta olmak üzere ülke genelinde 90 farklı yerde gerçekleştirilen güvenlik yasası karşıtı gösteriler şiddet olaylarına dönüştü. En az 30 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

 

Fransa'nın başkenti Paris'te bir araya gelen göstericiler, "Küresel Güvenlik" yasa tasarısına karşı protesto düzenledi. Güvenlik güçleri göstericilere müdahalede bulundu. Protesto sırasında polis ile göstericiler arasında zaman zaman arbede yaşandı.

 

Kentte sendikaların ve alım gücünün düştüğünü savunan bazı sivil toplum örgütlerinin de destek verdiği gösteride, Hong Kong ve Şili'deki gösterilerde güvenlik güçlerine karşı kullanılan lazer de yer aldı.

 

Marsilya, Lyon, Lille ve diğer Fransız kentlerinde de eylemler düzenlendi. Paris’teki gösteriler binlerce kişinin “Fransa, polis hakları diyarı”, “Güvenlik yasasını geri çekin” yazılı pankartlarla barışçı geçen yürüyüşüyle başladı.

 

Göstericilerin bir kısmı Republique Meydanı'na ulaşmış olmasına rağmen 2 bin kişilik bir grubun içinde bulunan yaklaşık 500 kişi şiddet olaylarına karışmış, çevredeki iş yerlerini tahrip edip arabaları ateşe vermişti.

 

Bazı mağazaların ise yağmalandığı belirtildi. Polis de göstericilere göz yaşartıcı gazla yanıt verdi ve şiddete başvuran grupları 3 saate yakın süreyle geri püskürtmeye çalıştı.

 

Paris geçen hafta da benzer gösterilere sahne olmuştu. Ülke genelinde, gazetecilik örgütleri, sendikalar, siyasi partiler ve insan hakları dernekleri, yaklaşık 70 kentte, "Baskıcı yasaya karşı, özgürlük yürüyüşü" düzenlemişti.

Yeni Yorum