21 Eylül Perşembe 2023

Rusya: S-400 sevkiyatına yönelik görüşmelere ara verilmedi

Rusya: S-400 sevkiyatına yönelik görüşmelere ara verilmedi

Türkiye'nin Rusya'dan alacağı S-400 bataryalarına ilişkin ara verildiğine dair iddialara Rusya'dan cevap geldi. Rus devlet silah ihracat şirketi Rosoboronexport’un Başkanı Aleksandr Miheyev, gazetecilerin konuya ilişkin sorusu üzerine Türkiye ile ek S-400 sevkiyatına yönelik görüşmelere ara verilmediğini söyledi.

 

Rus basınına konuşan Miheyev, Türkiye ile ek S-400 sevkiyatına ilişkin görüşmelere ara verilip verilmediğine ilişkin soru üzerine “S-400 sevkiyatına ilişkin görüşmelere ara verilmesi gibi bir durum yok” dedi.

 

Türkiye, Rusya’dan 4 adet S-400 hava savunma füzesi bataryasını 2.5 milyar dolar karşılığında satın almıştı.

 

Rusya Federal Askeri ve Teknik İşbirliği Servisi (FSVTS) Başkanı Dmitriy Şugayev, Türkiye’ye ek S-400 sevkiyatı konusundaki görüşmelerde ileri bir safhada olduklarını, ancak henüz anlaşma imzalamadıklarını duyurmuştu.

 

Dünyada kullanımda olan en iyi hava savunma sistemlerinden biri olarak görülen S-400, insanlı ya da insansız her türlü hava aracının yanı sıra hem kruz füzelerini hem de balistik füzeleri imha etme yeteneğine sahip.

 

Azami menzili 400 kilometre, ulaşabildiği en yüksek irtifa da 30 kilometre olan bu sistemin ayrıca, her hedefe iki füze kilitleyerek, eş zamanlı olarak 80 hedefi vurma becerisi bulunuyor.

Yeni Yorum