19 Nisan Cuma 2024

Simpsonlar ABD’deki darbe girişimini de bildi!

Simpsonlar ABD’deki darbe girişimini de bildi!

ABD'de dün akşam yaşanan kongre binası baskınıyla başlayan olaylar devam ediyor. Olaylar ABD gibi büyük bir ülkede yaşandığı için tüm dünyanın gündeminde. Haliyle sosyal medyada da bir sürü bilgi, doğru yanlış ayrımı yapılmaksızın yayılabiliyor...

 

Bu dezenformasyonlardan biri de The Simpsons (Simpsonlar) dizisiyle ilgili. Bazı twitter kullanıcıları, ABD kongre binasındaki kürsünün çalındığını gösteren görselle, Simpsonlar’ın bir bölümündeki sahneyi bir araya getirerek, Simpsonlar’ın ABD’deki kongre binası baskınını da tahmin ettiği yorumlarını yapıyor. 1989’dan beri yayında olan Simpsonlar’ın daha önce de pek çok olayı önceden tahmin ettiği hatırlanınca, pek çok insan bu bilgiye inanıyor.

Ancak görsel arama yoluyla öğrendiğimize göre, Simpsonlar’ın ilgili sahnesi, Şubat 2020’de yapılan Oscar ödül töreni öncesi çekilen bir bölümden alınmış. Bölüm ismi ise “The Mansion Family”. Yani dün yaşanan kongre binası baskınıyla pek alakası yok.

 

Ancak başka bir sahnede ise Homer Simpson evinin çatısında elinde silahla bekliyor.

 

ABD’de “iç savaş 2021” etketiyle atılan tweet’lerde, Simpsonlar dizisinde 20 Ocak 2021’de Homer Simpson’ın bir evin çatısında elinde silahla beklediği hali paylaşıldı. 20 Ocak ayrıca Trump’ın başkanlığı Joe Biden’a teslim edeceği gün.

Ayrıca Kongre binasına giren, üstü çıplak, kafasında bir miğfer olan göstericinin görüntüsü ile yine Sipmsonlar’da üzerinde “Vali” yazan bir kuşak taşıyan miğferli adamın yan yana görüntüsü, sosyal medyada en çok paylaşılan görseller arasına girdi:

Yeni Yorum