28 Eylül Çarşamba 2022

Son ABD askerleri de Kabil’den ayrıldı

Son ABD askerleri de Kabil’den ayrıldı

ABD Ordusu, son Amerikan askerinin Afganistan'dan çekildiğini duyurdu. Böylelikle Washington'ın 20 yıllık en uzun askeri müdahalesi de Taliban'ın ülkenin denetimini ele geçirmesiyle son buldu.

 

ABD'li yetkililer son olarak bir C-17 kargo uçağının Salı günü yerel saatle gece yarısından hemen sonra ABD Büyükelçisi ile birlikte havalandığını söyledi.

 

Yetkililer, askeri misyonun tamamlandığını ancak ülkeden ayrılamayanlara yardım etmek için diplomatik misyonun devam edeceğini belirtti.

 

Son uçağı havalanmasının ardından Kabil'deki kutlamalarda silah sesleri de duyuldu.

 

ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı General Kenneth McKenzie basın toplantısında "Afganistan'dan çekilmemizin ve Amerikan vatandaşlarının tahliyesi için girişilen askeri misyonun tamamlandığını duyurmak için buradayım" dedi.

 

ABD'nin bölgedeki en üst düzey askeri komutanı olan General McKenzie, ABD ve koalisyon uçaklarıyla toplamda 123 binden fazla sivilin tahliye edildiğini ifade etti.

 

Çekilme duyurusunun ardından kameraların karşısına geçen ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, "Bugün itibariyle Kabil'deki diplomatik varlığımızı askıya aldık ve Katar'ın başkenti Doha'ya taşıdık" şeklinde konuştu.

 

Afganistan'dan çekilmeyi "büyük bir askeri, diplomatik ve insani girişim" ve ABD'nin şimdiye kadar gerçekleştirdiği en zorlu görevlerden biri olarak nitelendiren Blinken, Afganistan'da kalan ve ayrılmak isteyen insanlar için çalışmalara devam ettiklerini söyledi.

 

ABD Başkanı Joe Biden da, Salı günü halka sesleneceğini duyurdu.

 

Geri çekilmenin ardından Taliban güçleri, havalimanında kalan Amerikan ordusuna ait ekipmanları da ele geçirdi. Çekilen bazı fotoğraflarda Taliban militanların bu ekipmanları kullandığı da görüldü.

Öte yandan Tümgeneral Chris Donahue, Afgan topraklarından ayrılan son ABD askeri olarak tarihe geçti.

 

Son uçuşun, iki hafta süren tahliye operasyonuna DAEŞ-Horasan örgütünün düzenlediği iki saldırının ardından geniş güvenlik önlemleri altında yapıldı.

 

ABD öncülüğündeki NATO güçleri, 11 Eylül saldırılarının ardından, 2001'de Taliban yönetimin devirmek için Afganistan'a girmişti.

Yeni Yorum