24 Nisan Çarşamba 2024

'Süper zengin' yat sahiplerinin yeni gözdesi Türkiye oldu

'Süper zengin' yat sahiplerinin yeni gözdesi Türkiye oldu

Yat sahibi zenginlerin gözünden düşen İspanya ve Fransa’nın yerini Türkiye aldı. Bloomberg tarafından yayınlanan araştırmaya göre, Riviera'daki karantina kuralları ve artan Covid-19 vaka sayıları nedeniyle milyarderler, deniz ve güneşe sahip alternatif Avrupa destinasyonlarına yelken açtı.

 

İspanya geçen yıla göre bu yaz 26, Fransa ise 16 daha az yat ağırladı. Eylül ayındaki Cannes Yatçılık Festivali'nin iptal edilmesinin ardından Fransa'daki yat ziyaretçi sayısının daha da düşmesi bekleniyor.

 

Buna karşılık, Hırvatistan, Türkiye ve Yunanistan'daki yat sayısı son üç yılın en yüksek seviyesinde. Hırvatistan’da bu sene 2019’a göre fazladan 25, Türkiye’de 12 ve Yunanistan da ise 10 yat ziyaretçisi var.

 

YENİ GÖZDE TÜRKİYE

 

Bir zamanlar 'Rusya’nın zenginlerinin uğrak alanı olan Türkiye’nin artık dünyanın dört bir yanından ziyaretçiler tarafından tercih edilmesi dikkat çekti.

 

Temmuz ayında, Orta Doğulu bir milyarderin sahibi olduğu “Şehrazat” isimli yat, Bodrum'a demir attı. Alman tersanesi Lürssen tarafından inşa edilen 140 metrelik Şehrazat, dünyanın en büyük süper yatlarından biri.

 

Ağustos ortasında, yine Lürssen tarafından inşa edilen 136 metrelik Flying Fox süper yatı, Bodrum açıklarında görüntülendi. ABD'li girişimci Amazon şirketinin tepe yöneticisi Jeff Bezos'a ait olduğu söylenen yatın şu an kiralık olduğu biliniyor. Haftada tahmini 4 milyon dolara mal olan Flying Fox’un dünyada kiralanabilecek en büyük yat olduğu söyleniyor.

 

Raporda ayrıca aralarında Leonid Mikhelson’un 85 metrelik “Pasifik” ve Andrey Skoch'un 99 metrelik “Madame Gu” yatının da olduğu Rus yatlarının yine Türk denizlerine demir attığı bilgisi yer alıyor.

 

Saygın yatları ağırlayan ve zengin misafirleri cezbeden Bodrum, uluslararası üst düzey yatçılık merkezi olarak öne çıkıyor.

Yeni Yorum