26 Eylül Pazartesi 2022

Suriye’de Türk Bayrağı’nın yakılmasına Suriyelilerden tepki! ‘Ay-yıldızımıza uzanan hadsiz elleri andolsun kıracağız’

Suriye’de Türk Bayrağı’nın yakılmasına Suriyelilerden tepki! ‘Ay-yıldızımıza uzanan hadsiz elleri andolsun kıracağız’

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun "Muhalif olan Suriyelilerle rejim arasında bir barışın olması gerektiğini, Türkiye olarak da böyle bir durumda buna destek olabileceğimizi de söyledik" açıklaması sonrası Suriyeli muhaliflerin içine karışan YPG yandaşları Türk bayrağına alçakça saldırarak yakma girişiminde bulundu. Hain saldırı sonrası ilk tepkiler Suriye Geçici Hükümeti ile Hamzat ve Şurta Komutanlarından geldi. Suriye Milli Ordusu; Devrimciler Özgürleştirme/ Kurtuluş Heyeti Genel Komutanı da sosyal medya üzerinden net mesaj verdi. Arif Nihat Asya’nın Bayrak şiirini paylaşan Fehim İsa “Ay-yıldızımıza uzanan hadsiz elleri andolsun kıracağız” ifadelerini kullandı.

 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 13. Büyükelçiler Konferansı’nın son gününde kapanış konuşması “Muhalif olan Suriyelilerle rejim arasında bir barışın olması gerektiğini, Türkiye olarak da böyle bir durumda buna destek olabileceğimizi de söyledik” açıklaması sonrası Azez’de Suriyeli muhalifler Türk bayrağını yaktı.

 

“ESAD VE PKK ZULMÜNE KARŞI BERABER SAVAŞTIK”

 

Suriye Geçici Hükümeti ile Askeri Şurta ve Hamzat Komutanları Türk bayrağı yakılma olayının ardından tepki gösterdi. Suriye Geçici Hükümeti açıklamasında “Türk kardeşlerimiz ile kardeşlik zamanla değil müşterek fedakarlıklar ile ölçülür, şehitlerimizin kanına bulanan devrimimizin bayrağı altında, onların bayrağı ve şehitlerinin kanlarının şehitlerimizin kanlarıyla karışmasıyla omuz omuza birlikte savaştık. Milyonlarca Suriyeliyi zulme karşı koruyan Türk bayrağıyla hepimiz gurur duyuyoruz. Esad’ın ve PKK-PYD’nin zulmünden sonra topraklarımıza güvenliği getiren sembolü (bayrak anlamında) rencide etmeyi reddetiyoruz” dedi.

 

“OMUZ OMUZA SAVAŞTIK”

 

Hamzat Grubu Komutanı Seyf Ebubekir, sosyal medya hesabından “Türk kardeşlerimizle kardeşlik zamanla değil, ortak fedakarlıklarla ölçülür. Şehitlerimizin kanına bulanmış devrimimizin bayrağı altında, bayrakları şehitlerimizin kanına bulanmış, omuz omuza savaştık” şeklinde paylaşım yaparak tepkisini gösterdi.

Askeri Şurta Komutanı Hişam Dırbele ise, “Biz bir kanın ve ortak bir zaferin çocuklarıyız Allah’ın izniyle” şeklinde sosyal medya hesabından Türk ve Suriye Bayrakları olan fotoğraf karesini paylaştı.

 

“HADSİZ ELLERİ ANDOLSUN KIRACAĞIZ”

 

Son olarak ise Suriye Milli Ordusu Devrimciler Özgürleştirme/ Kurtuluş Heyeti Genel Komutanı Fehim İsa’nın sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımla net mesaj verdi.

Arif Nihat Asya’nın Bayrak şiirini paylaşan İsa, şu ifadeleri kullandı:

 

“Işık ışık, dalga dalga bayrağım. Senin destanını okudum, senin destanını yazacağım. Sana benim gözümle bakmayanın; Mezarını kazacağım! Dost da düşman da bilsin ki Türklüğün; İslamiyet’in ve tüm mazlumların bayrağı ay-yıldızımıza uzanan hadsiz elleri andolsun kıracağız.”

Yeni Yorum