24 Şubat Cumartesi 2024

Suudi Arabistan, imaj çalışması için sosyal medya fenomenlerini ve dünyaca ünlü mankenleri ağırladı

Suudi Arabistan, imaj çalışması için sosyal medya fenomenlerini ve dünyaca ünlü mankenleri ağırladı

Aralarında Şeyma Subaşı'nın de olduğu ünlüler, kadınların girmesinin yasak olduğu yerlerde dolaşıp, Suudi kadınlara yasak olan kıyafetlerle poz verdi.

 

Özellikle Cemal Kaşıkçı cinayetinin ardından uluslararası yatırımcıların ‘kırılan güvenini’ tazelemeye çalışan Suudi Arabistan yönetimi çareyi sosyal medya fenomenlerinde buldu.

 

Hükümet, Veliaht Prens Muhammed bin Selman tarafından hayata geçirilen Vizyon 2030 projesi kapsamında, ülkenin dışa açılan yeni imajını dünyaya tanıtmak amacıyla aralarında Şeyma Subaşı'nın da olduğu sosyal medya fenomenleri ile dünyaca ünlü mankenleri Suudi Arabistan'a davet etti.

 

Fakat hükümetin tanıtım amaçlı daveti ve bu davete Suudi Arabistan kadınlarının giymesinin yasak olduğu kıyafetlerle katılan fenomenler sosyal medyada oldukça eleştirildi.

 

Davet kapsamında birbirinden ünlü kadınlar, Arabistan çöllerinde şık kıyafetlerle poz verdi. Başkent Riyad sokaklarında aslında kadınların girmesinin yasak olduğu yerlerde özgürce dolaştı ve kendileri için düzenlenen partilerde Suudi Arabistanlı bir kadının giymesi halinde ceza alacağı kıyafetlerle eğlendi.

 

Suudi Arabistan hükümetinin son yıllarda attığı birçok adıma rağmen, Avrupalı kadınlar için oldukça doğal olan birçok temel hak, Suudi Arabistanlı kadınlar için halen ‘lüks’ sayılıyor.

 

Henüz ülkedeki zorunlu kıyafet baskısını aşamayan kadınlar için, oy verme, siyasete dahil olma, ehliyet alma, eşsiz seyahat etme hakkı geçtiğimiz bir kaç yıl yıl içinde özellikle Vizyon 2030 olarak adlandırılan reform hareketi kapsamında tanındı.

Yeni Yorum