28 Mayıs Salı 2024

Terör örgütü ETA’nın son lideri kurbanlardan özür diledi, benzer örgütlere şiddete başvurmamalarını tavsiye etti

Terör örgütü ETA’nın son lideri kurbanlardan özür diledi, benzer örgütlere şiddete başvurmamalarını tavsiye etti

Mayıs 2018'de kendini fesheden terör örgütünün son lideri, geçen yıl gözaltına alındığı Fransa'da bugün çıkacağı dava öncesi, katlettiği kişilerin yakınlarından özür diledi. Bir süredir kanserle mücadele eden 69 yaşındaki Josu Urrutikoetxea, AP'ye verdiği röportajda, diğer terör örgütlerine şiddete başvurmamaları tavsiyesinde bulundu.

 

Terör örgütü ETA’nın bilinen son lideri olup 2013'te İspanya hükümetiyle gizli görüşmelerini yürüten ve kendini fesih sürecini yöneten Josu Urrutikoetxea, bugün Paris'te terör suçlamalarından mahkeme karşısına çıkması öncesi AP'ye konuştu.

 

İspanya'da yaklaşık 850 kişi katleden uzun yıllar hapis yatan ve son olarak kanserle mücadele eden 69 yaşındaki terörist Urrutikoetxea, müebbet hapisle sonuçlanabilecek yeni terör davasınına çıktı.

 

Polis kayıtlarında Josu Ternera ismiyle yer alan terör örgütü ETA lideri, kendisini değişmiş bir adam olarak sunarken, katlettiği kişilerin yakınlarından özür diledi ve diğer ayrılıkçı örgütlere şiddete başvurmamaları tavsiyesinde bulundu.

 

'Onaramayacağımız bir şey için özürlerimi sunuyorum'

 

Bağımsız devlet kurma uğruna verdikleri 'onarılmaz zararlardan' üzüntü duyduğunu ifade eden terörist Ternera, "ETA kurbanlarının ailelerinden özür diler misiniz" sorusuna "Elbette, onaramayacağımız bir şey için özürlerimi sunuyorum" yanıtını verdi.

 

Terör örgütünün lideri, diğer yandan Bask özgürlük hareketinin, General Franco'nun askeri diktatörlüğüne dayanan kültürel baskının yarattığı kara delikten çok çektiğini dile getirdi.

 

Yeni Yorum