24 Temmuz Çarşamba 2024

Terör örgütü PKK elebaşı Durun Kalkan'dan itiraf! Avrupa'dan PKK'ya: Savaşı sürdüreceksiniz

Terör örgütü PKK elebaşı Durun Kalkan'dan itiraf! Avrupa'dan PKK'ya: Savaşı sürdüreceksiniz

Terör örgütü PKK'nın kurucularından olan terörist elebaşı Duran Kalkan, PKK'ya yakın bir siteye röportaj verdi. Kalkan o röportajında, PKK'nın Avrupa tarafından desteklendiğini söyledi. Çözüm sürecine vurgu yapan Kalkan, Avrupa ülkelerinden terör örgütüne "çatışmayı kesmeyin" talimatı geldiğini de açıkladı.

 

"Ateşkes ilan etmeyecek, savaşı sürdüreceksiniz." Bu sözler PKK'nın kurucularından elebaşı Duran Kalkan'ın örgüte yakın bir siteye verdiği röportajdan. Duran, bahsettiği bu talimatı verenin ise Avrupa ülkeleri olduğunu söyledi. Kalkan, "Avrupa ülkelerinden ateşkes için zemin bulamadık" dedi.

 

Terörist elebaşı, röportajında PKK'nın Avrupa tarafından desteklendiğini ifade etti. Türkiye'ye karşı "savaşı sürdürün" tarzı dayatmaların defalarca geldiğini belirtti. "Bu dayatma açık oldu-gizli oldu, sözle oldu-fiiliyatla oldu ama bize dayatılan çatışmaydı, çözümsüzlüktü. Eğer niyetimiz çözümden yanaysa, ateşkesten yanaysa onu boşa çıkartmak için saldırılarda bulundular" dedi. Kalkan, bunun aksine Avrupa ülkelerinin kendilerini barıştan yanaymış gibi gösterdiğini vurguladı.

 

Terör örgütü elebaşı Duran Kalkan, Türkiye'nin de Avrupa'nın çözüm istediğini sandığını söyledi. Fakat, kısa sürede gerçeklerin bunun tam tersi olduğunu gördüğünü, Ankara'nın Avrupa'dan destek bulamadığını belirtti. "Dış ortam Kürt sorununun çözümüne fırsat ve imkan vermedi. Tam tersine Kürt sorunu için çözümsüzlüğü, Türkiye'de de çatışmayı dayattı" ifadesini kullandı.

 

BEYRUT BÜYÜKELÇİSİ: DEHŞET VERİCİ

Türkiye'nin Beyrut Büyükelçisi Ali Barış Ulusoy, Lübnan'daki bir gazetenin terör örgütü PKK'nın sözde 2 numaralı ismi ile röportaj yapmasının "dehşet verici" olduğunu söyledi.

 

Büyükelçi Ulusoy, "Sarkis Kassarjian" imzasıyla 26-27 Ekim'de yayımlanan röportaj için An Nahar Al Arabi gazetesi editörlerine gönderdiği kınama mektubunu Büyükelçiliğin Twitter hesabından paylaştı.

 

Ulusoy, mektubun röportajın yayımlanmasından hemen sonra ilgili gazeteye gönderildiğini, ancak yanıt verilmeyince sosyal medyadan paylaşıldığını aktardı.

 

Mektubunda PKK'nın sözde 2 numaralı ismi ile yapılan özel röportaja gazetenin onay vermesinin tamamen "dehşet verici" olduğunu belirten 

Ulusoy, "An Nahar Al Arabi gazetesinin terör örgütünün sözcülüğünü üstlenip bunu arzulaması ve böylesi bir röportajı yayımlamakla örgütün kara propagandasını yapması çok üzüntü vericidir. " ifadelerini kullandı.

 

Ulusoy, 28 Ekim 2021 tarihli kınama mektubuna şöyle devam etti:

 

"Röportajın aktardığı terör örgütünün kara propagandasının Türkiye'den veya herhangi bir uluslararası toplumdan hiçbir tepkiyi hak etmediğini söylemeye gerek yok. Türkiye'nin varlığını ortadan kaldırma kararlılığı karşısında PKK'nın varlığını sürdürmek için uluslararası kamuoyunun sempatisini kazanma umuduyla hala saçma ve tamamen asılsız iddialara başvurması, sadece acınası bir durum."

Yeni Yorum