28 Mayıs Pazar 2023

Terör örgütü PKK'nın Suriye kolu YPG, çocuklarını örgüte vermek istemeyen halka ateş açtı

Terör örgütü PKK'nın Suriye kolu YPG, çocuklarını örgüte vermek istemeyen halka ateş açtı

8 ölü, 27 yaralı. Çocuk hırsızı YPG direnenleri katletti. PKK'nın Suriye kolu YPG, çocuklarını örgüte vermek istemeyen halka ateş açtı, ölü sayısı 8'e çıktı.

 

Suriye'de işgal altında tuttuğu Münbiç kentinde 18-30 yaş arası gençleri zorla silahlı kadrosuna katmaya çalışan terör örgütü YPK/PKK'ya karşı halkın ayaklanması büyüdü. Nüfusunun yüzde 99'u Arap olan Münbiç'in ilçe merkezi ve çevre mahallelerdeki yüzlerce sivil, kız ve erkeğin bir araya geldiği protestolar genişleyerek kırsala da yayılınca örgüt isyanı silahla bastırmaya çalıştı. Son 3 günde ölenlerin sayısı 8'e, yaralıların sayısı ise 27'ye çıktı. Bunun üzerine halk bazı araçları ateşe verdi ve ana yolları kapattı.

 

YPG, Münbiçli bir genci göğsünden vurdu. Genç tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

 

AŞİRETLER BİRLEŞTİ

 

Halkın öfkesi daha da artınca aşiretler ortak hareket kararı aldı. Kentteki aşiret liderleri ve örgüt sorumlularının yaptıkları görüşmede sivillerin taleplerinin kabul edilmesi üzerine eylemler durdu. Örgüt, 'zorunlu askerlik' uygulamasından geri adım atıp, zorla alıkonulanları serbest bırakmayı kabul etti. Ayrıca halka ateş açarak ölümüne yol açan örgüt üyeleri de yargılanacak. Ancak kentte gerginlik hala sürüyor. YPG, işgalindeki Münbiç, Kobani, Haseke, Rakka ve Deyrizor'da Arap gençleri zorla almaya çalışıyor.

Yeni Yorum