28 Eylül Çarşamba 2022

Trablus'un kalbinde Türk bayrakları açtılar! Hafter protesto edildi!

Trablus'un kalbinde Türk bayrakları açtılar! Hafter protesto edildi!

Libya'nın başkenti ve Türkiye'yi destekleyen Tripolitania eyaletinin merkezi olan Trablus'un kalbinde Libyalılar tarafından Türk bayrakları açıldı. Şehitler Meydanı'nda toplanan Libyalılar, ellerinde Türk bayraklarıyla 'Savaş suçlusu Hafter'e hayır!' dedi, sloganlar attı. Türk bayrağı taşıyan bir Libyalı, AA muhabirine 'Türkiye'nin her ülkeye karşı onurlu bir duruşu var' dedi.

 

superhaber.tv’nin haberine göre; Libya'nın başkenti Trablus'ta toplanan kalabalık, ülkenin doğusundaki Tobruk kentinde Türk bayrağını hedef alan provokasyonu kınayan gösteri düzenledi. 

 

Trablus'un Şehitler Meydanı'nda toplanan Libyalılar, ellerinde Libya ve Türk bayrakları ile ülkenin doğusundaki gayrimeşru güçlerin lideri Halife Hafter'i kınayarak 'Savaş suçlusu Hafter'e hayır!' sloganları attı.

 

'TÜRKİYE'NİN TÜM ÜLKELERE YÖNELİK ONURLU BİR DURUŞU VAR'

 

Türk bayrağı taşıyan Libyalılardan Hüseyin el-Tuveyri, AA muhabirine, 'Bugün, Türk bayrağına saldıranlara karşı Türk bayrağı taşıyoruz. Çünkü Türkiye'nin, Libya'ya, Filistin'e ve tüm ülkelere yönelik onurlu bir duruşu var.' diye konuştu.

 

TOBRUK'TAKİ HAFTER MİLİSLERİNİN BAYRAK KIŞKIRTMASI

 

Libya'da ülkenin doğusundaki gayrimeşru güçlerin lideri Halife Hafter'in kontrolündeki Tobruk kentinde 5 Temmuz 2021 tarihinde düzenlenen bütçe görüşmeleri sırasında Temsilciler Meclisinin geçici binası önünde Türk bayrağı hedef alınmıştı.

 

Hafter yanlısı milisler, Libya Başbakanı Abdulhamid Dibeybe'nin, Tobruk kentini ziyareti sırasında konvoyun geçeceği yola Türk bayrakları sererek, provokasyon girişiminde bulunmuştu.

 

HAFTER MİLİSLERİNİN PROVOKASYON GİRİŞİMİNE TEPKİ GELMİŞTİ

 

Dışişleri Bakanlığı, Türk bayrağını hedef alan çirkin eylemi şiddetle kınadığını açıklamış, Libya Dışişleri Bakanlığı nezdinde, gerekli yazılı ve sözlü girişimlerin yapıldığını belirtmişti.

 

Yeni Yorum