20 Mayıs Pazartesi 2024

Türkiye bastırdı, üniversitedeki FETÖ kürsüsü kaldırıldı

Türkiye bastırdı, üniversitedeki FETÖ kürsüsü kaldırıldı

Türkiye'nin yoğun diplomasisi sonucu Belçika’nın Leuven şehrinin aynı adı taşıyan üniversitesi, FETÖ kürsüsünü feshetti ve websitelerini kapattı. Bu karar 2 hafta önce alındı, ancak resmi bilgilendirme önceki gün yapıldı.

 

Türkiye’de 15 Temmuz 2016’da kanlı darbe girişimi yapmaya kalkan FETÖ yurt içinde olduğu kadar yurt dışında da darbe yemeye devam ediyor.

 

FETÖ LEUVEN ÜNİVERSİTESİ’NE 1 MİLYON EURO BAĞIŞ YAPMIŞTI!

 

Belçika’nın Leuve Şehri’nde bulunan Leuven Katolik Üniversitesi’nin, Diyanet imamları yerine Gülenist imamlar yetiştirmeyi amaçladığı bunun karşılığında da FETÖ’den 1 milyon euroyu aşan bir bağış aldığı ortaya çıkmıştı.

 

ÜNİVERSİTEDE FETÖ KÜRSÜSÜ KURULDU!

 

FETÖ’nün, Belçika’nın en önemli üniversiteleri arasında gösterilen katolik üniversiteye yaptığı bir milyon euroyu aşan bağışın karşılığında, Leuven Üniversitesi'nde FETÖ Kürsüsü kurulmuştu. 5 yıllık sözleşmesi 22 Ocak 2016'da sona eren kürsünün süresi Kültürlerarası Diyalog Platformu Başkanı Ramazan Güveli, Katolik Leuven Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Rik Torfs'un katıldığı imza töreni ile uzatılmıştı.

 

SÖZLEŞMEYE İMZA ATAN KİŞİ ESKİ VATİKAN BAŞRAHİBİ LEMAN!

 

Belçika’da bulunan üniversitedeki Gülen Kürsüsü'nün temellerini atan Johan Leman'ın, eski Vatikan başrahiplerinden olduğu ortaya çıkmıştı. Aynı zamanda bir antropolog olan Leman, Hasselt Üniversitesi Onursal Rektörü Doç. Dr. Mieke Van Haegendoren'i, FETÖ'nün Avrupa'daki en büyük kolejlerinden olan Lucerna Koleji Danışma Kurulu Üyeliği'ne getiren isim. Leman, 17-25 Aralık yargı darbesi girişimi sonrası Türkiye, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti hükümeti aleyhine yazılar yazmaya başlamıştı.

 

FETÖ'NÜN AVRUPA KALESİ BELÇİKA!

 

Belçika, FETÖ'nün Avrupa'da en güçlü olduğu ülkelerden biri olarak biliniyor. FETÖ’nün Avrupa’daki en büyük derneklerinden biri olan FEDACTIO, (Aktif Dernekler Federasyonu) Belçika merkezli olarak faaliyet gösteriyor. 2010'da kurulan bu federasyon, yaklaşık 25 derneği bir çatı altında tutan ve Avrupa'daki FETÖ hareketini sosyal, kültürel, eğitim, gençlik/kadın kolları alanlarında organize eden en üst sivil toplum örgütü.

 

LEMAN TÜRK DİN ADAMLARINI AJAN GİBİ GÖSTEREN YAZI YAZDI!

 

Başrahip Johan Leman, FETÖ Kürsüsü Genel Başkanı iken FEDACTIO ile irtibatın koparılmamasını sağladı. Türkiye'deki siyasi gelişmeler 17-25 Aralık'tan sonra dikta algısı yaratılmaya çalışılacak şekilde işlendi. Leman kaleme aldığı bir yazıda, Belçika'da görevli din adamlarının camilerde FETÖ'cü kişileri ve onlar ile temas halinde olan Belçikalıları fişlediklerini iddia etti.

 

TÜRKİYE BASTIRDI FETÖ KÜRSÜSÜ KALDIRILDI!

 

Belçika’daki FETÖ yapılanması ve 1 milyon euro bağışla Leuven Üniversitesi’nde Gülen Kürsüsü kurulması Türkiye’yi hatekete geçirdi. Türkiye'nin aylar süren yoğun diplomasisi sonucu üniversite FETÖ kürsüsünü feshetmek zorunda kaldı. Türkiye’nin FETÖ hakkında yurt dışında elde ettiği bu önemli kararın, 2 hafta önce alındığı ancak resmi bilgilendirmenin önceki gün yapıldığı ifade edidi.

 

Kaynak: superhaber.tv

Yeni Yorum