28 Eylül Çarşamba 2022

Yunan basını Türkiye'nin yükselişini tehlikeli buldu: Önlem almalıyız!

Yunan basını Türkiye'nin yükselişini tehlikeli buldu: Önlem almalıyız!

Yunan basınında Türkiye'nin bölgesel güç aktörü olarak hızlı yükselişi, kurduğu istihbarat ağı ve genişleyen askeri olanaklarına dikkat çekildi. Bu gelişmeleri tehlikeli olarak gören raporda, Yunanistan'ın Kıbrıs'a 'acilen' askeri yığınak yapması gerektiği savunuldu.

 

superhaber.tv’nin haberine göre; Türkiye, özellikle son zamanda geliştirdiği ULAQ isimli silahlı insansız deniz araçları, HİSAR isimli hava savunma sistemleri ve tabii SİHA'ları ile dostlara güven, dost olmayanlara ise korku salmaya devam ediyor. 

 

Yakın zaman önce Kıbrıs'ta, Geçitkale'de bir SİHA üssü açan Türkiye, Güney Kıbrıs ve Yunanistan'ı derinden sarstı. 

 

YUNAN BASINININ KIBRIS PANİĞİ

 

Daha önce de 'çözüm arıyoruz' itirafında bulunan Güney Kıbrıs Rum kesiminden sonra şimdi de Yunan basını ne yapacağını şaşırmış durumda. 

Atina merkezli ENOPLOS'da şu ifadelere yer verildi: 

 

'TÜRKİYE İSTİHBARAT AĞI KURDU, ASKERİ ÜSLERİ GENİŞLEDİ'

 

Türkiye'nin bölgesel güç unsuru olarak hızla yükseldiğinin ve bunun Yunanistan için bir tehdit olduğunu ifade eden Enoplos'daki analiz'de 'Türkiye, Trakya'dan Doğu Akdeniz'e ve diğer bölgelere insansız hava araçlarıyla bir istihbarat ağı kurarken, Libya, Somali ve Katar'daki askeri üslerini genişletti. Türkiye tehlikeli bir şekilde bölgedeki varlığını yükseltiyor.' ifadelerine yer verildi.

 

KIBRIS'A ACİL ASKERİ YIĞINAK YAPILMALI TAVSİYESİ: 'ZIRHLI YUNAN TÜMENİ, TAARRUZ HELİKOPTERLERİ, FIRKATEYN VE DENİZALTI GÖNDERİLMELİ'

 

Neredeyse savaşa hazırlanırcasına tavsiyelerde bulunulan analizde, Kıbrıs'a adeta askeri yığınak yapılması talep edildi. Açıklamada 'Yunanistan, (Kıbrıs'ta) acil kararlar almalı ve Kıbrıs'a zırhlı bir Yunan Tümeni göndermelidir. Baf'taki, Papandreu hava üssüne taarruz helikopterleri de taşınmalıdır. Bir fırkateyn ve bir denizaltının daimi mevcudiyetini planlamalıyız.' cümleleri kullanıldı. 

Yeni Yorum