29 Kasım Çarşamba 2023

Yunan'ın Ayasofya'da bayram namazı rahatsızlığı

Yunan'ın Ayasofya'da bayram namazı rahatsızlığı

86 yıllık hasretin ardından geçen yıl bir cuma namazı ile ibadete açılan Ayasofya’da dün bayram namazı kılındı. Yıllar sonra yaşanan bu durum Yunanistan’ı rahatsız etti. Yunan medyası konuyla ilgili haberinde "bayram duası yapacak başka yer yok mu" ifadesine yer verdi.

 

Ayasofya, 86 yılın ardından kılınan cuma namazıyla geçen yıl tekrar cami olarak ibadete açılmıştı.

 

Atina yönetimi, "Alınan bu kararla Ayasofya'nın evrensel konumu ve dünya insanlık mirası karakteri hiçe sayılmaktadır" açıklamasını yapmış, Birleşmiş Milletler'e Ayasofya Camii'ne yeniden müze statüsünün verilmesi için çağrıda bulunulmuştu.

 

Ayasofya Camii'nde 87 yıl sonra ilk Ramazan Bayramı namazı, caminin içi ve çevresinde vatandaşların katılımıyla eda edildi. Namazı, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş kıldırdı.

 

YUNAN GAZETESİ: BAŞKA YER YOK MU

 

Yunanistan gazetesi Hellas Journal, Ayasofya'da ortaya çıkan tablodan rahatsız oldu.

"87 yıl sonra Ayasofya'da bayram: Binlerce Müslüman namaz kılmak için akın etti" başlıklı haberde, "bayram duası yapacak başka yer yok mu" derken namaza TBMM Başkanı Mustafa Şentop'un ve Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'ın katıldığı bildirildi.

 

MAHYAYA DİKKAT ÇEKTİLER

 

Cami içinde namaz kılan cemaatin fotoğrafına yer verilen haberde, Ayasofya'ya "Allah'tan başka ilah yoktur" anlamına gelen "La ilahe illallah" yazılı mahyanın asıldığı anımsatıldı.

 

Öte yandan, söz konusu camideki bayram namazının yıllar sonra bir ilk olduğu kaydedildi.

Yeni Yorum