07 Ekim Cuma 2022

Yunanistan’da da yangınlar tüm şiddetiyle sürüyor

Yunanistan’da da yangınlar tüm şiddetiyle sürüyor

Yunanistan’da da yangınlar tüm şiddetiyle sürüyor. Başkent Atina yakınlarında kısmi kontrol altına alınan orman yangınları yeniden büyüdü. Binlerce kişi Kuzey Atina’daki evlerinden tahliye edildi. Eğriboz Adası’nda da yüzlerce kişi adadan uzaklaştırıldı.

 

Yunanistan’da binlerce hektar arazinin kül olduğu orman yangınlarında 11. güne girilirken, Eğriboz Adası’nı saran alevler nedeniyle binlerce vatandaş ve turist feribotlarla tahliye edildi. Yangınların etkisiyle gökyüzünü kaplayan duman ve kül bulutları, filmlerin kıyamet sahnelerini aratmayacak cinstendi. Atina’nın kuzeyinde de gönüllü bir itfaiyeci, elektrik direğinin devrilmesi sonucu hayatını kaybetti. Ülkede farklı noktalarda devam eden yangınlarda kundaklama şüphesiyle 3 kişi gözaltına alındı. Atina’nın kuzeyinde devam eden yangınlarda, polisin halka bölgeyi terk etmesi çağrısı üzerine bir vatandaşın “Her tarafımız alevlerle çevrildi. Nereye gidelim?” sorusu, felaketin boyutlarını gözler önüne serdi.

 

KIYAMETTEN BAHSEDİYORUZ

 

Eğriboz Adası’ndaki yangınlar yoğun mesaiye rağmen kontrol altına alınamazken, alevler giderek yayıldı. Adanın Limni bölgesinde devam eden yangınlarda alevler neredeyse kıyı şeridinin tamamını sardı. Yetkililer, solunum sorunu yaşayan kişiler için bir yardım hattı kurdu. Adadaki sahil güvenlik görevlisi, bölgedeki duruma yönelik, “Kıyametten bahsediyoruz, bunu nasıl tarif edeceğimi bilmiyorum” ifadesini kullandı. Fransa, İsviçre, Romanya, Güney Kıbrıs Rum Kesimi, Hırvatistan, İsrail ve İsveç’ten ek takviye ekipler, uçaklar, helikopterler, itfaiye araçları, bin 450’den fazla itfaiyeci ve yaklaşık 20 uçak, Yunanistan genelindeki büyük yangınlarla boğuşuyor.

Yeni Yorum