18 Haziran Salı 2024

Yunanistan da Türkiye'nin izinden gidiyor: Sismik araştırma gemisi üretmek için harekete geçtiler

Yunanistan da Türkiye'nin izinden gidiyor: Sismik araştırma gemisi üretmek için harekete geçtiler

Türkiye'nin sismik araştırma gemisiyle donatılmasının ardından Yunanistan da harekete geçti. Türkiye'nin izinden giden Yunanistan, sismik gemisi üretmeye hazırlanıyor.

 

Doğu Akdeniz'deki gerilimi tırmandıran Yunanistan, Türkiye'nin ardından çok amaçlı sismik araştırma gemisi üretmeye karar verdi. 2025 yılında hazır olması planlanan geminin inşası, Yunan devleti tarafından Avrupa Yatırım Bankası’ndan alınan bir krediyle sağlanacak.

 

DHA'da yer alan habere göre, Türkiye’nin sismik araştırma gemileriyle donatılmasının ardından bölgedeki gerilimi tırmandıran Yunanistan da harekete geçerek çok amaçlı sismik araştırma gemisi yapma kararı aldı. Geminin 2025 yılında hazır olması planlanıyor. 55,18 milyon euro tutarındaki yeni sismik araştırma gemisinin inşasının finansmanı ise Yunan devleti tarafından Avrupa Yatırım Bankası’ndan alınan bir krediyle sağlanacak.

 

TASARLANAN SİSMİK GEMİNİN ÖZELLİKLERİ

 

Yunanistan'ın sismik araştırma gemisinin bilimsel ve teknik özelliklerinin ön tasarımı, Atina Meçovio Ulusal Teknik Üniversitesi Gemi İnşa Okulu ile işbirliği içinde Yunan Deniz Araştırmaları Merkezi tarafından gerçekleştirildiği bildirildi.

 

Atina yönetimi, geminin yaklaşık 70 metre uzunluğunda, 15 ila 16 metre genişliğinde, beş güverteli, DP-2 dinamik tutma sistemi, 50 kişilik tek ve çift kabinler (yaklaşık 20 mürettebat ve 30 bilim personeli), 200 metrekareden fazla olacağını duyurdu.

 

Geminin toplam 3.500 knot kapasiteye, maksimum 12 knot hıza ve 10.5 knot seyir hızına, 8.500 deniz mili menzile ve denizde 50 gün menzile sahip olacağı ifade edildi.

Yeni Yorum