19 Nisan Cuma 2024

Yunanistan devlet kanalı montaj fotoğrafla "Oruç Reis'i kovduk" haberi yaptı

Yunanistan devlet kanalı montaj fotoğrafla "Oruç Reis'i kovduk" haberi yaptı

Yunan devlet kanalı ERT, yaptığı haberle bir skandala imza attı. Haberde, bir Yunan savaş gemisinin Meis açıklarında faaliyetlerini sürdüren Oruç Reis sismik araştırma gemisine "Yunan kıta sahanlığını ihlal ettiği" gerekçesiyle müdahalede bulunulduğu ve geminin "uzaklaştırıldığı" belirtildi. Haberde kullanılan fotoğraf olayın belgesi olarak gösterildi. Ancak daha sonra fotoğrafta montaj kullanıldığının ortaya çıkmasıyla haberin yalan olduğu anlaşıldı.

 

Yunan devlet kanalı olan ERT, Oruç Reis'e müdahalede bulunulduğunu belirten bir haber yaptı.

 

Oruç Reis'in uzaklaştırıldığı iddia edildi

 

Haberde bir Yunan savaş gemisinin Meis açıklarında faaliyetlerini sürdüren Oruç Reis'e "Yunan kıta sahanlığını ihlal ettiği" gerekçesiyle müdahalede bulunulduğunu ve bölgeden Oruç Reis'i "uzaklaştırdığını" iddia etti.

Fotoğrafta montaj kullandılar

 

Haberde kullanılan fotoğrafla da kanal kendince olayı belgeledi. Ancak daha sonra fotoğraf incelendiğinde montaj olduğu ortaya çıktı. Böylelikle haberin provokasyon olduğu ve gerçeklik payının olmadığı anlaşıldı.

Faaliyetler kararlılıkla sürüyor

 

Oruç Reis sismik araştırma gemisi tüm bu provokasyonlara rağmen faaliyetlerine kararlılıkla devam ediyor. Ayrıca Oruç Reis'in etrafında en az 6 tane gemi bulunuyor.

 

Kaynak: Yeni Şafak

Yeni Yorum