06 Ekim Perşembe 2022

Cumhurbaşkanı Erdoğan müjdeyi duyurdu! TOKİ’ye borcu olanlara yüzde 25 indirim

Cumhurbaşkanı Erdoğan müjdeyi duyurdu! TOKİ’ye borcu olanlara yüzde 25 indirim

Tarihi TOKİ Sosyal Konut Projesi'nin ardından yeni indirim kampanyası geliyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, daha önce TOKİ'den konut ve işyeri alan ve tapusunu hemen teslim almak isteyenlere müjdeyi verdi. TOKİ indirim kampanyası için oran belli oldu.

 

TOKİ borcu devam edenler için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum indirim kampanyası yapılacağını açıklamıştı. TOKİ indirim kampanyası için detayları Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı.

 

CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN YENİ TOKİ MÜJDESİNİ AÇIKLADI

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ABD Ziyareti Sonunda New York’taki Türkevi’nde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan milyonların merakla beklediği yeni TOKİ müjdesini ve detayları duyurdu.

 

SORU: TOKİ Sosyal Konut Projesi’nde başvuranların sayısı artıyor. Semerkant ziyaretinizin sonunda ‘Bu arz yeterli olmayacak, arzı daha da artıracağız, yeni etaplarla bu sayıyı artıracağız’ müjdesini vermiştiniz. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, daha önce TOKİ’den ev alan ve borcu devam edenler için de bir müjde olduğunu açıkladı. Bunun detaylarını öğrenebilir miyiz?

 

“TOKİ SOSYAL KONUT KAMPANYASINA İLK GÜN 1 MİLYON TALEP GELDİ”

 

CEVAP: Cumhuriyet tarihinin en geniş, en kapsamlı konut kampanyasını başlatmış olmaktan büyük bir memnuniyet duyuyoruz. Ekim ayı sonuna kadar süreceğini ifade ettiğimiz başvurulara ilk gün 1 milyon talep gelmişti.

 

“ŞU ANDA 5 MİLYONA YAKLAŞTI”

 

Şu anda 5 milyona yaklaştı. Özellikle gençlerimiz projeyi ciddi manada sahiplendi. Kampanyaya gösterilen teveccüh aslında vatandaşımızın devletine olan güveninin bir işaretidir. Devlete güvendiği için de buna böyle ilgi gösteriyor.

 

“422 MİLYAR LİRA, 200 BİN İSTİHDAM, 250 ALT SEKTÖRÜ İLGİLENDİREN EKONOMİK HAREKETLİLİK”

 

Tabii burada 422 milyar lirayı aşan bir yatırım değerinden, 200 binden fazla yeni istihdamdan, 250 alt sektörü ilgilendiren bir ekonomik hareketlilikten bahsediyoruz. Böylesine dev bir yatırım çarpan etkisiyle çok daha büyük bir ekonomik hareketliliğe zemin hazırlıyor.

 

“KONUT VE KİRA FİYATLARININ MAKUL SEVİYELERE GELMESİNİ BEKLİYORUZ”

 

Özellikle bir süredir dengesiz görünüm sergileyen kira ve konut fiyatlarının da makul seviyelere düşmesini bekliyoruz; bu olacak, bundan hiç şüphem yok. Tüm bunlara rağmen muhalefet tarafının projeyi eleştirmek için gösterdiği gayreti anlamakta zorlanıyoruz.

 

“MUHALEFETLE ARAMIZDA NET BİR FARK VAR”

 

Esasen muhalefet ile bizim aramızda şöyle açık net bir fark var; biz dertliyiz, inanın bunların derdi yok. Bunlar başka yerlerde, işleri güçleri alavere dalavere. Bizim tek derdimiz var, o da millet. Bunlar ise illet. Biz hiçbir fark gözetmeksizin her bir insanımızın huzuru ve refahı için koşturuyoruz. Sadece dertli değil, aynı zamanda milletimize bu imkanları sağlamakla da sorumlu olduğumuzu devamlı ifade ettik, hala da ediyoruz.

 

“81 İLİ KAPSAYAN TOKİ SOSYAL KONUT PROJESİ’NDE BİLE SUYU BULANDIRMAYA ÇALIŞIYORLAR”

 

Sosyal konut projesi gibi hayırlı bir adımda bile suyu bulandırmaya, bununla yetinmeyip millete hakaret etmeye çalışanların bir derdi de sorumluluğu da yok. Öyle veya böyle biz bunu başardığımızı göstereceğiz. Bir defa 81 vilayetimizin tamamında yaşayanlara bizim bu konutları teslim etmemiz bunlara en güzel cevap olacak. Şimdi bu ilk etapta attığımız adım.

 

“TOKİ SOSYAL KONUT PROJESİ’NDE YIL SONUNU BEKLEMEYECEĞİZ”

 

Öyle yıl sonunu falan beklemeyeceğiz. Ben Murat 

Bey’e de ifade ettim, öyle yıl sonunu falan bekleyecek zamanımız yok. Hemen Anadolu’dan başlamak üzere bir defa temelleri atmaya başlayalım küçükten büyüğe. Oradan da Ankara, İstanbul, İzmir, Konya, Kayseri vesaire buralara doğru işi genişleteceğiz. Tabii bunlar kurdukları masaya, yabancı büyükelçilerden terör örgütleri yandaşlarına kadar herkesi toplayıp bir tek milleti dışarda bırakmak suretiyle netice alacaklarını zannediyorlar ama yok…

 

“SEÇİMDEN SONRA 2. ETABI DA BAŞLAYACAK”

 

Bir şey daha söyledim; biz şimdi bu adımı atmakla beraber, seçimden sonra da bu işin ikinci etabını başlatacağız. Bunlar ikinci etabı da duyunca tabii iyice rahatsız oldular. Çalış sen de yap ama senin öyle bir derdin yok. Biz muhalefete sadece diyoruz ki ‘siz gelin, bizi izlemeye devam edin.’ Ama bunlar seyirci olmayı da bilmiyor.

 

“250 BİNE EK 250 BİN KONUT DAHA YAPACAĞIZ”

 

Bizim durumumuz bu noktada çok çok farklı. İnşallah biz öncelikle 250 bin, ardından bir 250 bin daha olmak üzere toplamda 500 bin konutluk bu projeyi de milletimizin hizmetine sunarak farkımızı bir kez daha ortaya koyacağız. Tabii bir taraftan da arsaları yetiştireceğiz. 250 bin konut amaçlı arsayı da hazırlayacağız. Ayrıca 50 bin işyeriyle ilgili adımımızı da hızla atıyoruz. İnşallah dükkân sahibi olmak isteyenler de orada olacaklar.

 

“TOKİ’DEN KONUT VE İŞYERİ ALANLARA YÜZDE 25 İNDİRİM İMKANI”

 

Bu vesileyle, TOKİ’den ev alan vatandaşlarımıza da bir müjde vermek istiyorum. TOKİ’den ev veya işyeri alıp da geri ödemesi devam eden vatandaşlarımız için yüzde 25 peşin ödeme indirimi kampanyası başlatıyoruz. Borcun tamamını kapatamayacak olanlar ise bakiyesinin yüzde 25’inden az olmamak şartıyla, yapabildikleri kadar ödemeye yüzde 25 indirim alabilecek. Bu kampanyadan, geri ödeme taksitleri 2021 yılı haziran ayı sonuna kadar başlamış olan konut ve işyeri alıcıları faydalanabilecek. Kampanya bugün başlayacak ve 19 Ekim tarihine kadar sürecek. Orada da inşallah kolaylaştırıcı olacağız.

 

BAKANLIKTAN TOKİ TAKSİTLERİ İLE İLGİLİ FLAŞ AÇIKLAMA GELDİ!

 

Öte yandan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, resmî sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesiyle ilgili “10 DOĞRU 10 YANLIŞ İLE SOSYAL KONUT PROJESİ GERÇEKLERİ” başlığı altında bir paylaşımda bulundu.

 

“10 Doğru 10 Yanlış ile Sosyal Konut Projesi Gerçekleri”

 

İlk Evim İlk İş Yerim projesine başvuruda toplanan başvuru ücreti iade edilmeyecek. YANLIŞ

 

DOĞRUSU: Kurada adı çıkmayan vatandaşlar, kuradan 5 gün sonra Ziraat Bankası şubesine giderek, yatırdıkları başvuru ücretinin iadesini alabilir.

 

Arsası olan konuta başvuramaz. YANLIŞ

DOĞRUSU: Bağımsız ve tam hisseli olmadığı sürece başvurulabilir, tarla olması da engel teşkil etmez.

 

Hem konut hem arsa başvurusu yapabilirim. YANLIŞ

 

DOĞRUSU: Konut arsası, vatandaşların kendi konutlarını istedikleri gibi yapabilmeleri için planlanmış bir proje olduğundan konuta başvurudan bir farkı olmamaktadır. Bir haneden ya konuta ya da konut arsasına başvuru yapılabilir.

 

18 yaşını geçmiş iki kardeş başvuramaz. YANLIŞ

 

DOĞRUSU: İlk Evim İlk İş Yerim projesinde 18-30 yaş arası gençlere yüzde 20 kontenjan tanındı. Gençlerimiz aynı hanede de olsa başvuru yapabilir.

 

Şehit yakınları-gazilere de hane geliri ve yaş sınır var. YANLIŞ

 

DOĞRUSU: Şehit yakınları ve gazilerimizde herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır.

TOKİ evlerinin inşaatı 2 yıldan fazla sürecek. YANLIŞ

 

DOĞRUSU: Bugüne kadar tam 1 milyon 170 bin konut inşa eden TOKİ tecrübesiyle ilk temel ekim ayında atılacak, 2 yıl içinde anahtar teslimi yapılacak.

 

Yapılacak artışlarla taksitleri ödemek zorlaşacak. YANLIŞ

 

DOĞRUSU: TOKİ taksitlerinde memur artış fiyatları tavan fiyattır. Bugüne kadar TOKİ taksitleri memur maaş artışlarını hiçbir zaman geçmedi, aksine memur maaş artışının altında tutuluyor. Bunun örnekleri geçmiş yıllarda mevcut. Son 4 yılda TOKİ taksit artışı, hep memur maaş artışının altında oldu. Ayrıca TOKİ’nin yıllık indirim kampanyaları da vatandaşa ödeme kolaylığı sunuyor.

TOKİ evlerini yabancılar da alabilecek. YANLIŞ

 

DOĞRUSU: TOKİ projelerine ilk başvuru şartı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak. TC vatandaşı olamayan başvuru yapamaz.

 

TOKİ konutları yapılmadığı ya da geç yapıldığı için bugüne kadar TOKİ’ye 52 bin dava açıldı. YANLIŞ

DOĞRUSU: Son iki yılda TOKİ’ye sadece bir dava açıldı.

 

TOKİ’den alınan sosyal konutlar satılabilir. YANLIŞ

 

DOĞRUSU: TOKİ konutlarında borç bitmeden devir hakkı yok.

Yeni Yorum