19 Temmuz Cuma 2024

23 Nisan hayali gerçek oldu

23 Nisan hayali gerçek oldu

Çocukluk hayalini gerçekleştiren Gizem Ayşegül Alanur, Siirt'te üsteğmen olarak görev yapıyor. Alanur, “Yeni hedefim, jandarma teşkilatının ilk kadın genel komutanı olmak” dedi.

 

Ankara'da dünyaya gelen Gizem Ayşegül Alanur, ilkokul yıllarında 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı töreninde gördüğü garnizon komutanının üniformasına hayran kalarak, jandarma olma hayalini kurmaya başladı. Alanur'un bu hayalini pekiştiren diğer bir anı ise küçük bir kız çocuğuyken 30 Ağustos Zafer Bayramı'nda kendisini omuzlarında taşıyan babasıyla katıldığı törende, bir jandarma personelinin onu Türk bayrağına ulaştırarak, "Bu şanlı bayrağımızı taşımak herkesten çok senin hakkın" sözleri oldu.

 

İLK 8 KADIN SUBAYDAN BİRİ

 

Yıllar sonra Alanur, 2017 yılında girdiği jandarmanın subaylık sınavında başarılı oldu. Foça Jandarma Komando Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığında zorlu eğitimler alarak komando olan Alanur, Türkiye'de sivil kaynaktan jandarma teşkilatına alınan ilk 8 kadın subay arasında yer aldı. 5 yıl önce subay olarak göreve başlayan Alanur, Siirt'in Tillo ilçesinde İlçe Jandarma Komutanı olarak görevlendirildi ve Siirt'te bu görevi yapan ilk kadın subay oldu. 30 yaşındaki Alanur, "Ne zaman yolda bir jandarma görsem gözlerim dolar, mutluluk içinde onları karşılardım. Oradan jandarma sevgisi içime yerleşmiş oldu" dedi.

 

KIZ ÇOCUKLARINA ÖRNEK OLACAĞIM

 

Eşinin de aynı teşkilatta subay olarak hizmet ettiğini belirten Alanur, "Edindiğim tecrübe ve kazanımlarımın kız çocuklarının geleceğe yönelik asker olabilme hayallerini desteklemek adına güzel örnekler olduğunu düşünüyorum. Hayatım boyunca asla küçük hedefler koymadım. Şu an hedefim, biraz iddialı bir cümle olsa da jandarma teşkilatının ilk kadın genel komutanı olmak" dedi.

Yeni Yorum